Երևանյան կանգառասրահները կարդիականացվեն. ընթացիկ տարում կտեղադրվի 10 նոր կանգառասրահ
02.05.2022Կամավոր ատեստավորման գործընթացը ուսուցիչներին հնարավորություն կտա ստանալ 30, 40 կամ 50 տոկոսով բարձր աշխատավարձ՝ կախված միավորներից: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ, կարևորելով կրթական ոլորտի այս բարեփոխումը, քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հանձնարարել է համայնքային ենթակայության կրթօջախներում աշխատանքներ տանել գործընթացն ակտիվացնելու ուղղությամբ, որպեսզի ուսուցիչներն ատեստավորվեն և հնարավորություն ունենան ստանալ ավելի բարձր աշխատավարձ:
Երևանի Շենգավիթի համալիր մարզաձևերի մանկապատանեկան մարզադպրոցում համայնքային բյուջեի միջոցներով ընթանում են հիմնանորոգման աշխատանքները: Փուլ առ փուլ իրականացվող նախագծով 2023 թվականին հարմարավետ պայմաններ կապահովվի ևս երեք մարզադահլիճում: Նախագծման մրցույթն արդեն հայտարարվել է:
Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու դիմացի հատվածում 2023թ. շատրվանային համալիր կկառուցվի: Տարածքը ներկայումս գտնվում է անբարեկարգ վիճակում: Նախագծման մրցույթը հայտարարվել է այս տարի:
Երևանյան կանգառասրահները կարդիականացվեն: Ծրագիրը կիրականացվի փուլ առ փուլ վարչական շրջաններով, որպեսզի խնդրին համալիր լուծում տրվի: Ընթացիկ տարում կտեղադրվի 10 նոր կանգառասրահ: Գործընթացը կմեկնարկի Աջափնյակից: Մրցույթն արդեն կայացել է:
Կոմիտասի պողոտայի և Վաղարշյան փողոցի խաչմերուկում աջակողմյան երթևեկություն կազմակերպելու նպատակով կառուցվում է լրացուցիչ գոտի: Շինարարական աշխատանքները մոտենում են ավարտին: Կարևորելով երթևեկության արդյունավետ կազմակերպումը՝ քաղաքապետը նշել է, որ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն խնդրահարույց բոլոր խաչմերուկներում:
Քաղաքում բռնկված հրդեհները մարելու ժամանակ գրեթե միշտ հրշեջ մեքենաները ջրով վերալիցքավորելու անհրաժեշտություն է առաջանում։ Առկա խնդիրներին լուծում տալու նպատակով 2021թ.-ից համայնքը նախաձեռնեց նոր հիդրանտների կառուցման և հնի նորոգման աշխատանքներ: Ծրագրի շրջանակում փոխարինվեց 39 հիդրանտ: Ընթացիկ տարում նախանշվում է աշխատանքներ տանել 200-ի ուղղությամբ, որով էլ ծրագիրն ամբողջությամբ կավարտվի:

Павильоны автобусных остановок в Ереване будут модернизированы
Процесс добровольной аттестации учителей дает им возможность получать зарплату на 30, 40 или 50 процентов выше в зависимости от баллов. Во время рабочего совещания мэр Грачья Саргсян придал важность реформам в сфере образования и поручил активировать процесс в муниципальных школах, чтобы завершить аттестацию и дать возможность учителям получать более высокую зарплату.
За счет бюджетных средств ремонтируется спортивная школа для детей и юношества в административном районе Шенгавит. В 2023 г. все удобства будут обеспечены в трех спортзалах.
В 2023г. на участке перед церковью Св. Григория Просветителя будет построен фонтанный комплекс. В данный момент территория имеет заброшенный вид.Конкурс на проект объявлен в этом году.
У пересечения проспекта Комитаса и ул. Вагаршяна появится дополнительная линия дорожного движения. Строительство уже завершено. Подчеркнув важность эффективной организации уличного движения, мэр отметил, что проблема должна быть на всех проблемных перекрестках.
Пожарные машины часто нуждаются в пополнении запасов воды при тушении пожаров в городе. В 2021г. община инициировала строительство новых гидрантов и ремонт старых. 39 гидрантов уже завершено. В этом году запланирована замена еще 200 гидрантов, и таким образом программа будет завершена.