Հայ և ֆրանսիացի հնագետներն ավարտում են Էրեբունի ամրոցի հնագիտական պեղումները
2008 թվականից ի վեր, Էրեբունի ամրոցում իրականացվում է հնագիտական պեղումների լուրջ ծրագիր։ Հայ և ֆրանսիացի հնագետների համագործակցությամբ իրականացվող հետազոտությունների այս ծրագիրը հիմնականում ներառում է ամրոցի սյունազարդ դահլիճը, Իուբշա աստծուն նվիրված տաճարի շրջակա տարածքը և ամրոցից դուրս գտնվող արտաքին բնակավայրը: Էրեբունու հնագիտական պեղումներն ավարտելու առթիվ 2021թ․ առաքելության ուսումնասիրությունների արդյունքները ներկայացվել են Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Գայանե Մելքոմ Մելքոմյանին և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին: Պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի տնօրեն Միքայել Բադալյանի ուղեկցությամբ Երևանի փոխքաղաքապետն ու Ֆրանսիայի դեսպանը շրջել են հնավայրի տարածքում, ծանոթացել կատարված աշխատանքներին:
2019թ.՝ անօդաչու թռչող սարքերով հետազոտման առաջին ծրագրից հետո, 2021-ին կրկին սկսեցին օգտագործվել նոր տեխնոլոգիաներ՝ բերդի 3D ֆոտոգրամետրական հետազոտությունն իրակակացնելու նպատակով: Հետազոտությունները հնարավորություն տվեցին հստակեցնել մշակութային մեծ համալիրի կառուցվածքը:
2021թ․ պեղումների ընթացքում շարունակվեց Իուբշայի տաճարի հրապարակի ուսումնասիրությունը, որը հնարավորություն տվեց պատկերացում կազմել մ.թ.ա. 8-րդ կամ 7-րդ դարի սկզբում դրա վիճակի և տեղադրման մասին: Հետազոտության առարկա էր նաև երեսուն սյունով մեծ դահլիճը, որպեսզի հստակեցվի դրա թվագրումը՝ ուրարտական ժամանակաշրջանի ավարտից մինչև Պարսկական Աքեմենյան կայսրությանը Հայաստանի հարելուն ընկած ժամանակահատվածում (մ.թ.ա. 7-րդ դարի վերջ. - մ.թ.ա. 6-րդ դարի կեսեր): Ուսումնասիրվում են նաև ամրոցի սահմաններից դուրս գտնվող բնակավայրերի հատվածները:
Այս հետազոտություններից զատ, հայկական և ֆրանսիական թիմերի համագործակցությունն սկսեց անդրադառնալ այս բացառիկ ժառանգությանը, որը հասնում է մինչև Երևանի սկզբնավորման ակունքները, ինչպես նաև գնահատման մեթոդներին, մասնավորապես թվային տեխնոլոգիաներով։
Հետազոտությունների այս ծրագրին աջակցում են Երևանի քաղաքապետարանը, Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարությունը, ինչպես նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունը։

Армянские и французские археологи завершают раскопки на территории крепости Эребуни
Масштабные археологические раскопки ведутся на территории крепости Эребуни с 2008-го года. Программа исследований, проводимая совместно армянскими и французскими археологами, в основном, включает колонный зал крепости, территорию вокруг храма бога Юбша и древнего поселения, расположенного за пределами крепости. По случаю завершения раскопок крепости Эребуни результаты исследований 2021г. были представлены заместителю мэра Еревана Гаянэ Мелком Мелкомян и послу Франции в Армении г-ну Жонатану Лакоту. В сопровождении директора историко-археологического музея-заповедника Микаэла Бадаляна заместитель мэра и посол прошлись по участку, ознакомились с проделанной работой.
После первой программы исследования посредством дронов в 2019г. новые технологии были вновь задействованы в 2021г. с целью фотограмметрического 3Д исследования крепости. Исследования дали возможность уточнить структуру большого культурного комлекса.
В время раскопок 2021г. было продолжено изучение площади храма Юбша, что дало возможность получить представление о его состоянии и установке в конце 8-го или начале 7-го века до н.э. Предметом исследования стал большой зал с 30-ю колоннами с целью уточнения его даты в период между Урартским периодом и империей Персидских Ахаменидов (конец 7-го в. – середина 6-го в.до н.э.). Исследуются также участки древнего поселения за пределами крепости.
Помимо этих исследований, в рамках армяно-французского сотрудничества стали изучаться уникальное наследие, достигающее самых истоков создания Еревана, а также методы оценки, в частности, цифровыми технологиями.
Данной программе исследований оказывают содействие мэрия Еревана, Министерство Европы и иностранных дел Франции, а также посольство Франции в Армении.