Քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը մասնակցել է հիմնանորոգված մանկապարտեզի և բակային տարածքների բացման արարողություններին
06.08.2022Երևանյան հերթական մանկապարտեզը հարմարավետ պայմաններով իր դռները բացեց շուրջ 150 սաների առջև: Փոքրիկների համար ստեղծված պայմաններին Շենգավիթ վարչական շրջանի ղեկավար Ռազմիկ Մկրտչյանի ուղեկցությամբ ծանոթացել են Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը, քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը և Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Արմեն Գալջյանը:
80-ական թվականներին կառուցված նախակրթարանը երբևէ հիմնանորոգման չէր ենթարկվել: Ծրագիրն իրականացվել է համայնքային բյուջեի միջոցներով:
Նախագծի շրջանակում կատարվել են ամրացման, ջերմամեկուսացման աշխատանքներ, տեղադրվել են ջեռուցման և օդափոխության նոր համակարգեր, ամբողջությամբ արդիականացվել են ջրամատակարարման և կոյուղու ցանցերը:
Շենգավիթում հարմարավետ միջավայր է ստեղծվում նաև բակային տարածքներում: Վեցում աշխատանքներն արդեն ավարտվել են: Ծրագրի հարցում մոտեցումը հստակ է՝ ընտրված է համաչափ զարգացման սկզբունքը:
«12 բակ ևս առաջիկայում վերանորոգման համար կդրվի մրցույթի: Ընտրել ենք այնպիսի տարածքներ, որոնք տասնամյակներ շարունակ երբևէ չեն հիմնանորոգվել: Աշխատանքները միտված են համաչափ զարգացման մեր որդեգրած քաղաքականությանը, որպեսզի բնակիչները տեսնեն ու զգան, որ հերթը հասել է նաև իրենց բակին, այլ ոչ թե միայն Գարեգին Նժդեհի հրապարակին հարող տարածքներն ենք բարեկարգում: Մենք, ըստ էության, կյանքի ենք կոչում մեր նախընտրական խոստումը»,- նշել է Շենգավիթ վարչական շրջանի ղեկավար Ռազմիկ Մկրտչյանը:
Զրուցատաղավարներ, նստարաններ, մանուկների համար հատուկ գորգերով խաղահրապարակներ, ճեմուղիներ ու կանաչ գոտի: Փուլ առ փուլ իրականացվող ծրագրերի շրջանակում տասնյակ ավտոտնակների, ինքնաշեն կառույցների ու զավթած տարածքների փոխարեն բակերը դառնում են հանգստի հարմարավետ գոտիներ:
«Մենք բակերը պետք է վերադարձնենք բնակիչներին, իհարկե, շատ դեպքերում հենց բնակիչների կողմից են բակերում տարբեր շինարարական աշխատանքներ կատարվել, ավտոմեքենաների համար տարածքներ են կառուցվել: Մենք հաստատակամ առաջ ենք շարժվում, այս տարի աննախադեպ քանակությամբ բակեր կբարեկարգենք ամբողջ Երևանում: Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի մեր երեխաների առօրյան լավ միջավայրում անցնի»,- նշել է քաղաքապետը:
Տրամադրող միջավայրն ու բարեկարգ բակը յուրահատուկ տրամադրություն են ստեղծում բնակիչների հանգստի համար: Տասնյակ տարիներ անխնամ մնացած բակային տարածքներն այսուհետ համալրել են մայրաքաղաքի հարյուրավոր բարեկարգ բակերի շարքը:

Мэр Грачья Саргсян принял участие в церемониях открытия капитально отремонтированного детского сада и благоустроенных дворовых участков
06.08.2022
Еще один детский сад открыл свои двери после капитального ремонта для 150 воспитанников. Мэр Еревана Грачья Саргсян, первый заместитель мэра Левон Оганнисян и руководитель фракции «Мой шаг» Совета старейшин Еревана Армен Галджян в сопровождении главы административного района Шенгавит Размика Мкртчяна посетили отремонтированный детский сад.
Дошкольное учреждение, построенное в 80-х годах, никогда не подвергалось капитальному ремонту. Программа реализована за счет городского бюджета.
В рамках проекта были проведены работы по укреплению здания, теплоизоляции, установлены новые системы отопления и вентиляции, полностью модернизированы системы водоснабжения и канализации.
Комфортные условия создаются и во дворах района Шенгавит. В шести из них работы уже завершены. Используется конкретный подход: следовать принципу пропорционального развития.
По словам главы района Шенгавит Размика Мкртчяна, по части благоустройства еще 12 дворов скоро будет объявлен конкурс. Выбираются дворовые участки, где десятилетиями не проводились работы по благоустройству. Работы нацелены на пропорциональное развитие города, чтобы жильцы видели, что очередь доходит и до их дворов и что благоустройство ведется не только в центральных частях района. По сути, местные власти выполняют свои предвыборные обязательства.
Беседки, скамейки, игровые площадки для детей, аллеи и зеленые участки постепенно занимают место незаконно занятых самими жильцами участков, самовольных построек и гаражей, превращая дворы в удобные зоны отдыха.
«Мы должны вернуть дворы жильцам, хотя, по сути, чаще всего сами жильцы и создают неприемлемые условия в своих дворах, сооружая незаконные постройки, гаражи. Мы запланировали на этот год беспрецедентный объем работ по благоустройству дворов в Ереване. Мы должны сделать все возможное, чтобы наши дети росли в хорошей и удобной среде»,- отметил мэр.