Քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոյին
06.05.2022
Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոյի հետ: Բարձր գնահատելով Ֆրանսիայի դերը մինչ այժմ Երևանում իրականացված ծրագրերում՝ քաղաքապետը համոզմունք է հայտնել, որ դեսպանատան հետ ձևավորված ջերմ հարաբերությունները կլինեն շարունակական, ինչն իր հերթին կնպաստի Երևանի և ֆրանսիական քաղաքների միջև հաստատված բարեկամական ու գործնական հարաբերությունների առավել ընդլայնմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով գործակցությունն ընդլայնելու պատրաստակամության համար՝ դեսպան Անն Լույոն նշել է, որ իր լիազորությունների շրջանակում կանի առավելագույնը՝ երկուստեք կապերի ամրապնդմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնություններին աջակցելու և օժանդակելու համար:
Երևանի քաղաքապետարանն այսօր համագործակցում է Փարիզի, Մարսելի, Լիոնի, Նիցցայի և Իլ դը Ֆրանս շրջանի հետ: Կողմերը կարևորել են գործակցության ընդլայնումն ու քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում փորձի փոխանակումը՝ գործընկեր քաղաքների և ռեգիոնների հետ:
Անդրադառնալով ապակենտրոնացված համագործակցության հերթական համաժողովին, որը տեղի է ունենալու այս տարի հունիսին Լիոնում, քաղաքապետն ու դեսպանը համոզմունք են հայտնել, որ այն լավ առիթ կհանդիսանա՝ բազմակողմանի քննարկելու հետագա համագործակցության տեսլականն ու ծրագրերը:

Мэр Грачья Саргсян принял посла Франции в РА Анн Луйо
Мэр Еревана Грачья Саргсян встретился с чрезвычайным и полномочным послом Франции в Армении г-жой Анн Луйо. Подчеркнув важную роль Франции в программах, осуществляемых в Ереване, мэр выразил уверенность в том, что теплые отношения, установившиеся между Ереваном и посольством, будут и дальше развиваться во благо расширения дружбы и партнерства между Ереваном и городами Франции.
Выразив благодарность за готовность расширять взаимодействие, посол Анн Луйо отметила, что, сделает все возможное в рамках своих полномочий, чтобы оказать содействие в осуществлении инициатив, нацеленных на укрепление двухсторонних связей.
Сегодня мэрия Еревана сотрудничает с Парижем, Марселем, Лионом, Ниццей и округом Иль-де-Франс. Стороны подчеркнули важность расширения сотрудничества и обмена опытом в разных сферах городского хозяйства с городами-партнерами и регионами.
Касаясь очередного форума децентрализованного сотрудничества, который намечен на июнь текущего года в Лионе, мэр и посол выразили уверенность в том, что данное событие послужит хорошим поводом всесторонне обсудить дальнейшее сотрудничество.