Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն աշխատանքային շրջայց է կատարել Արաբկիր վարչական շրջանում
01.11.2017Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն Արաբկիր վարչական շրջան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ծանոթացել է «Արաբկիր» զբոսայգում կյանքի կոչվող «ԱլտերԷգո» նախագծի իրականացման աշխատանքների ընթացքին: Քաղաքապետարան-մասնավոր հատված համագործակցության շրջանակում «Գրին սմայլ» ընկերության կողմից իրականացվող ծրագրով «Արաբկիր» զբոսայգում կառուցվել է զիփլայն, որն ամենաերկարն է տարածաշրջանում: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին ներկայացնելով ծրագրի մանրամասները՝ պատասխանատուները նշել են, որ զիփլայնն ունի երկու ուղղություն՝ Արաբկիրից դեպի Աջափնյակ վարչական շրջան՝ շուրջ 870 մ, և Աջափնյակից Արաբկիր՝ 650 մ: Նշվել է նաև, որ զիփլայնի բարձրությունը 87 մետր է, դրա մի հատվածն էլ, ի դեպ, անցնում է Դավթաշենի կամրջի տակով:
Ներկայացնելով ներդրումային ծրագրի շրջանակում իրականացվելիք մյուս աշխատանքները՝ նշվել է, որ զիփլայնից բացի, զբոսայգում նախատեսվում է ունենալ նաև ժայռագնացության, լեռնային հեծանիվների, յոգայի համար նախատեսված հատվածներ, ինչպես նաև գրադարան, բացօթյա կինոթատրոն և նկարչության համար նախատեսված հատուկ վայրեր: Բացի այդ, այգում կստեղծվեն փոքրիկների համար նախատեսված խաղահրապարակներ: Պատասխանատուները նաև նշել են, որ այգում կտեղադրվի ապրիլյան քառօրյա պատերազմում զոհված հայորդիների հիշատակը հավերժացնող հուշարձան:
Նշվել է, որ նախագիծը կյանքի կոչելու համար արդեն իսկ ծախսվել է շուրջ 80 մլն դրամ, իսկ մինչ ծրագրի ավարտը նախատեսվում է կատարել ևս 45-50 մլն դրամի ներդրում:
Առանձնակի կարևորելով ներդրումային ծրագրի իրականացումը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նկատել է, որ աշխատանքների ավարտից հետո զբոսայգին կդառնա ոչ միայն Երևանի, այլև Հայաստանի զբոսաշրջային կարևոր գոտիներից մեկը: 2017թ. սկզբին մեկնարկած «ԱլտերԷգո» նախագիծն ամբողջությամբ նախատեսվում է ավարտել 2018թ. վերջին, իսկ մինչ այդ, արդեն շուտով շահագործման կհանձնվի տարածաշրջանի ամենաերկար զիփլայնը:

Мэр Еревана Тарон Маргарян с рабочим визитом побывал в административном районе Еревана Арабкир
01.11.2017В рамках рабочего визита в административный район Арабкир, мэр Еревана Тарон Маргарян ознакомился с ходом реализации проекта «Алтер Эго» в парке «Арабкир». В рамках программы, реализуемой компанией «Грин смайл» при сотрудничестве мэрии с частным сектором, в парке «Арабкир» построен зиплайн, который является самым длинным в регионе.
Представив подробности программы мэру Тарону Маргаряну, ответственные лица отметили, что зиплайн имеет 2 направления: от административного района Арабкир до административного района Ачапняк (около 870м) и от Ачапняка до Арабкира (650м). Было также отмечено, что высота зиплайна 87метров, часть которого проходит под мостом Давташена.
Представив остальные работы, которые будут реализованы в рамках инвестиционной программ, было отмечено, что помимо зиплайна территорию парка планируется обустроить для скалолазания, прогулок на горных велосипедах, занятий йогой. Также в парке будет действовать библиотека, кинотеатр под открытым небом и специальное место для рисования. Будут также созданы детские площадки. По словам ответственных лиц в парке будет поставлен памятник памяти погибших во время четырехдневной апрельской войны.
Было отмечено, что для реализации данного проекта было выделено около 80 миллионов драмов, еще 45-50 миллионов драмов будут выделены дополнительно. Подчеркнув особую важность реализации инвестиционной программы, мэр Тарон Маргарян отметил, что после завершения работ парк станет одной из важных туристических зон Армении. Ожидается, что проект «Алтер Эго» будет полностью реализован к концу 2018 года, однако самый длинный в регионе зиплайн будет сдан в эксплуатацию уже в ближайшем будущем.