Կամո Արեյանը հետևել է էրեբունի վարչական շրջանում ընթացող աշխատանքներին
Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ, քաղաքապետի պաշտոնակատար Կամո Արեյանը Էրեբունի վարչական շրջանի ղեկավարի, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի ներկայացուցիչների և քաղաքապետարանի ոլորտային պատասխանատուների ուղեկցությամբ այցելել է հիմնանորոգման ավարտական փուլում գտնվող Էրեբունու մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոն: Նախորդ դարի 60-ական թվականներին կառուցված մշակութային այս օջախը հիմնանորոգելու, նոր ու թարմ շունչ հաղորդելու գործընթացը մեկնարկել էր 2017 թվականի օգոստոսին՝ Երևանի քաղաքապետարանի ու ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրով: Շենքին համալիր մոտեցում է ցուցաբերվել. հիմնանորոգվել են մասնաշենքերի շուրջ 6000 քմ տարածքով հարկաբաժինները, դասասենյակներն ու սանհանգույցները, օգտագործվել են ջերմամեկուսիչ նյութեր, փոխվել է տանիքի ծածկը, ինչպես նաև ներդրվել է լուսադիոդային և էներգախնայող ժամանակակից համակարգ: Զեկուցվել է, որ բարեկարգ ու ակնահաճո տեսք կստանան նաև բակային տարածքները, որոնք կառանձնացվեն կանաչ գոտիներով, ըստ անհրաժեշտության առանձին հատվածներ կասֆալտապատվեն, կունենան գեղեցիկ անցուղիներ ու նոր եզրաքարեր: Տեղում տրվել են հանձնարարականներ:
Հարկ է նշել, որ Էրեբունի վարչական շրջանի մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնի հիմնանորոգումը Երևանի քաղաքապետարան-ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիր համագործակցության հերթական օրինակն է, որի հիմքում Էներգաարդյունավետության ու ջերմամեկուսացման բաղադրիչների համակողմանի կիրառումն է: Ի դեպ, ջեռուցման համակարգի արդիականացման արդյունքում տեղադրվել են կոնդենսացիոն տիպի կաթսաներ, որոնց շնորհիվ զգալիորեն կբարձրանա օգտակար գործողության գործակիցը, և շենքի սպասարկման ծախսերը կկրճատվեն շուրջ 60 տոկոսով: Համատեղ նմանատիպ մի ծրագիր էլ անցած տարեվերջին ավարտին է հասցվել մայրաքաղաքի համար 160 մանկապարտեզում:
Կամո Արեյանն այցելել է նաև Էրեբունի թանգարանի հարակից հատվածում կառուցվող հանգստի նոր գոտի, որը «Բադալյան ընտանիք»-ի նվերն է երևանցիներին՝ մայրաքաղաքի ծննդյան 2800-ամյակի առիթով: Իրականացվող ծրագրի շրջանակում այգին հագեցած կլինի ժամանակակից տեխնոլոգիաներով ու անվճար WI-FI կապով, ջրային զանգվածներով ու հուշարձան-քանդակներով:
Այգում արդեն կառուցվել է ամֆիթատրոն, տեղադրվել են արևային էներգիայով սնուցվող համակարգեր, որոնք կապահովեն գիշերային լուսավորությունը և, ընդհանրապես, այգու էներգամատակարարումը: Հարկ է նաև նշել, որ հենց բարերարի ցանկությամբ այգում առևտրային որևէ գործունեություն չի ծավալվի: Այն լինելու է նստարաններով, զրուցատաղավարներով ու մանկական խաղահրապարակով կահավորված հանգստի գոտի, որի 70 տոկոսը կլինի կանաչապատ:

Камо Ареян наблюдал за работами, реализуемыми в административном районе Эребуни
Первый заместитель мэра Еревана, исполняющий обязанности мэра Камо Ареян в сопровождении руководителя административного района Эребуни, представителей программ развития ООН и ответственными лицами аппарата мэрии посетил центр детско-юношеского творчества административного района Эребуни, работы по капитальному ремонту которого вошли в финальную стадию.
Ремонт и обновление культурного центра, построенного в 1960-х годах, был начат в августе 2017 года в рамках программы развития Организации Объединенных Наций и мэрии Еревана. На месте были даны соответствующие поручения.
Стоит отметить, что капитальный ремонт центра детско-юношеского творчества административного района Эребуни является очередным примером сотрудничества между мэрией Еревана и ПРООН, в основе которого лежит комплексное использование компонентов энергоэффективности и теплоизоляции. В результате модернизации системы отопления были установлены конденсационные котлы, благодаря чему стоимость обслуживания здания уменьшится примерно на 60%. Подобная совместная программа была осуществлена в детском саду N160 в конце прошлого года.
Камо Ареян посетил также строительную площадку новой зоны отдыха, находящейся по соседству с музеем Эребуни, которая является подарком «Семьи Бадалян» ереванцам по случаю 2800-летия основания столицы. В рамках реализуемой программы в парке уже построен амфитеатр, установлены системы, работающие на солнечной энергии, которые будут обеспечивать ночное освещение и энергоснабжение парка, в целом. Стоит также отметить, что по пожеланию мецената в парке будет отсутствовать какая-либо коммерческая деятельность. В парке будут установлены скамейки, беседки и детские игровые площадки, 70% территории будет озеленено.