Կայացել է Երևանի ավագանու 9-րդ նստաշրջանի 1-ին նիստը
Ադրբեջանական ռազմական լայնածավալ սադրանքի հետևանքով ՀՀ պետական սահմանի առանձին հատվածներում ստեղծված լարված իրավիճակով պայմանավորված՝ Երևանի ավագանու 9-րդ նստաշրջանի 1-ին նիստը մեկնարկել է խմբագրված օրակարգով:
Հրատապության կարգով օրակարգում ընդգրկվել են այն հարցերը, որոնք անհրաժեշտ են մայրաքաղաքի բնականոն կյանքն ապահովելու համար:
Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի Կոռնիձոր բնակավայրում Եվրասիական բանկի վարկային ծրագրով նախատեսված է ոռոգման ներքին ցանցի շինարարություն, որի արժեքը շուրջ 160 մլն դրամ է: Հաշվի առնելով, որ արժեքի 10%-ը հանդիսանում է համայնքի պարտադիր համաներդրման չափը և համայնքն այդ հնարավորությունը չունի, ավագանու որոշմամբ միջոցները կտրամադրվեն Երևանի բյուջեի պահուստային ֆոնդից: Երևանը տարբեր նախաձեռնություններով գտնվում է փոքր համայնքների կողքին, և այս դրամաշնորհը դրա հերթական վկայությունն է:
Երևանի ավտոբուսային հավաքակազմը կհամալրվի ևս 15 նոր ավտոբուսով: Ավագանին հավանություն տվեց բյուջեում փոփոխություն կատարելու որոշման նախագծին, որով այդ նպատակին կհատկացվի 663 մլն դրամ:
Բացի այդ, վերոնշյալ նախագծով նաև 44-օրյա պատերազմի ժամանակ անհայտ կորած կամ Ադրբեջանի կողմից գրավյալ տարածքներում մնացած ավտոմեքենաների առումով արտոնություններ կտրամադրվեն պատերազմի մասնակիցներին և զոհվածների ընտանիքներին:
Նույն նախագծով «Երևանի աղբահանություն և սանիտարական մաքրում» համայնքային հիմնարկին էլ շուրջ 2 մլրդ դրամ կհատկացվի՝ հարկային պարտավորությունները մարելու համար:
Երևանի ավագանին հաստատել է նաև քաղաքի գլխավոր հատակագծի նախագծի մշակման նախագծային առաջադրանքը:
Նիստի վերջում, անդրադառնալով ադրբեջանական ռազմական լայնածավալ սադրանքի հետևանքով ծավալված մարտական գործողություններին, Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը կոչ է արել լինել միասնական ու միահամուռ ուժերով լուծումներ տալ երկրի առջև ծառացած խնդիրներին:
«Երեկվանից մարտական գործողություններ են սկսվել։ Իմ կոչն է բոլորին՝ անկախ քաղաքական դիրքորոշումներից, միահամուռ ուժերով կանգնած լինել մեր երկրի ղեկավարի կողքին, ու այն մարտահրավերները, որ ունենք, համատեղ լուծումներ տալ: Ինչպես Վազգեն Սարգսյանն էր ասում. «Աթոռի համար, տղերք, կռիվ մի արեք, կռիվ արեք հողի համար, որ հետո աթոռը դնեք էդ հողին»։ Մենք արդեն մի անգամ այս փորձությունը ունեցել ենք և պետք է այդ սխալներից դասեր քաղենք ու փորձենք համատեղ ուժերով այդ խնդիրները լուծել: Մեր մեջքին կանգնածը միայն մեր բանակն է, մենք մեր հույսը պիտի դնենք միայն մեր բանակի վրա: Մեր պատմությունն ու վերջին տարիներին եղած իրադարձությունները թույլ են տվել, որ գանք այդ եզրահանգմանը»,- ընդգծել է քաղաքապետը:

Состоялось 1-е заседание 9-го созыва Совета старейшин Еревана
В связи с напряженной ситуацией на отдельных участках государственной границы РА, создавшейся вследствие широкомасштабных военных провокаций Азербайджана, 1-е заседание Совета старейшин 9-го созыва состоялось с отредактированной повесткой дня.
В повестку дня были включены только вопросы, требующие срочного решения. Кредитной программой Евразийского банка предусмотрено строительство внутренней ирригационной сети в селении Кориндзор общины Тех в Сюникском марзе. Стоимость программы 160 миллионов драмов. Учитывая, что 10% от суммы является размером обязательного со-финансирования общиной, а община не имеет такой возможности, решением Совета старейшин необходимая сумма будет предоставлена из резервного фонда бюджета Еревана. Ереван оказывает содействие малым общинам, и этот грант является очередным свидетельством.
Автобусный парк Еревана пополнится еще 15 новыми автобусами. Совет старейшин одобрил проект решения, согласно которому с этой целью будет выделено 663 миллиона драмов.
Кроме того, упомянутым решением будут предоставлены привилегии по части автомашин, пропавших во время 44-дневной войны или оставшихся на территориях, захваченных Азербайджаном.
Тем же проектом муниципальному учреждению «Вывоз мусора и санитарная очистка Еревана» будет выделено 2 миллиарда драмов на погашение налоговой задолженности.
Совет старейшин также утвердил проектное задание на разработку проекта генерального плана города.
В конце заседания коснувшись военных действий, развернутых в результате агрессии Азербайджана, мэр Еревана Грачья Саргсян призвал к единству, к объединению усилий ради решения проблем, стоящих перед страной.
«Со вчерашнего дня начались военные действия. Призываю всех, вне зависимости от политических взглядов, объединиться вокруг руководителя страны, чтобы вместе найти решение сложившейся ситуации. Как говорил Вазген Саргсян, «Не боритесь за стул, ребята, боритесь за землю, чтобы было место, куда поставить стул». Мы уже проходили через это и должны учиться на своих ошибках. Надо попытаться совместными усилиями решать проблемы. У нас за спиной только армия, мы должны надеться только на армию»,- подчеркнул мэр.