Կայացել է Երևանի ավագանու հերթական նիստը
19.04.2022Մայրաքաղաքում սանմաքրման խնդիրներին ավելի արդյունավետ լուծում տալու նպատակով Երևանի 12 վարչական շրջանների սանիտարական մաքրումն ապահովող շուրջ 300 աշխատակիցների թիվը կավելանա ևս 200-ով: Այսօր կայացած նիստում ավագանին հավանություն տվեց որոշման նախագծին: Արդյունավետ կառավարում ապահովելու, ինչպես նաև աշխատանքների նկատմամբ մշտական վերահսկողություն սահմանելու նպատակով էլ «Երևանի աղբահանություն և սանիտարական մաքրում» համայնքային հիմնարկում կլինեն կառուցվածքային փոփոխություններ:
Կենտրոն վարչական շրջանի Մայիսյան փողոցն այսուհետ կկրի թատրոնի և կինոյի անվանի դերասան, ՀԽՍՀ և ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Խորեն Աբրահամյանի անունը: Երևանի ավագանին հավանություն տվեց նաև Նուբարաշենի 13-րդ փողոցը «Նոր Զմյուռնիա», ինչպես նաև Բագրևանդի փողոցից մինչև Թևոսյան փողոց ձգվող ճանապարհահատվածը հայտնի վիրաբույժ, սրտաբան, բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ալեքսանդր Միքայելյանի անվամբ անվանակոչելու որոշման նախագծերին:
Երևանի ավագանու որոշմամբ մայրաքաղաքում կտեղադրվեն դրամատուրգ, ռադիոթատրոնի հիմնադիր Գրիգոր Չալիկյանի, կոմպոզիտոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Սերգեյ Աղաջանյանի, բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀԽՍՀ գիտության վաստակավոր գործիչ Պարթև Մարգարյանի, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ, պրոֆեսոր Լաերտ Վաղարշյանի, պատմաբան, պետական, հասարակական, քաղաքական գործիչ Լյուդվիգ Ղարիբջանյանի, ինչպես նաև անվանի բանաստեղծ, պետական մրցանակի դափնեկիր, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Դավիթ Հովհաննեսի հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակներ:
Մայրաքաղաքում մարզական կյանքի աշխուժացման և արդյունավետ կառավարման նպատակով Երևան համայնքը ոլորտում նախաձեռնել է կառուցվածքային ու բովանդակային փոփոխություններ: Օրակարգի մեկ այլ հարցով Երևանի քաղաքապետարանի սպորտի և երիտասարդության հարցերի բաժինը կվերափոխվի վարչության: Այս կերպ հնարավոր կլինի արդյունավետ ծրագրեր իրականացնել՝ սպորտի, ֆիզիկական կուլտուրայի և երիտասարդության ոլորտներում:
Խոսելով առաջիկա անելիքների մասին՝ Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Գևորգ Սիմոնյանը տեղեկացրել է երկու կարևոր նախաձեռնության մասին. Աջափնյակ և Էրեբունի վարչական շրջանների մարզադպրոցներն իրենց աշխատանքները կազմակերպում են հանրակրթական դպրոցներում, նաև մասնավոր տարածքներում: Խնդրին լուծում տալու նպատակով այժմ քայլեր են ձեռնարկվում համապատասխան տարածք ընտրելու՝ Աջափնյակում ու Էրեբունիում նոր մարզակայան կառուցելու համար:
Ավագանու որոշմամբ Երևանի բյուջեից 22 մլն 330 հազար դրամ կհատկացվի պատերազմի հետևանքով Հայաստանում գտնվող քաղաքացիներին մշտական բնակության վայր տեղափոխման համար:

С целью обеспечения более эффективной санитарной очистки в столице к примерно 300 служащим, обеспечивающим уборку мусора в 12 административных районах, присоединится еще 200 человек. Данный проект решения был одобрен на сегодняшнем заседании совета. В общинной компании «Вывоз мусора и санитарная очистка в Ереване» планируется внести структурные изменения для того, чтобы обеспечить эффективное управление и держать работы под постоянным контролем.
Улица Маисян в административном районе Кентрон будет отныне носить имя известного актера театра и кино, Народного артиста СССР и Арм.ССР Хорена Абрамяна. Совет старейшин также одобрил проекты решений назвать 13-ю улицу Нубарашена «Нор Дзмюрния»,, а отрезок дороги между ул.Багреванда и ул.Тевосяна назвать в честь известного хирурга, кардиолога, доктора медицинских наук, профессора Александра Микаеляна.
Решением Совета старейшин в столице будут установлены мемориальные доски, увековечивающие память драматурга, основателя радиотеатра Григора Чаликяна, композитора, Заслуженного деятеля искусств РА Сергея Агаджаняна, доктора медицинских наук, профессора, Заслуженного деятеля науки Арм.ССР Партева Маргаряна, Народного артиста Арм.ССР, профессора Лаэрта Вагаршяна, историка, государственного, общественного и политического деятеля Людвига Гарибджаняна, а также известного поэта, лауреата гос.премии, Заслуженного деятеля культуры РА Давида Ованеса.
С целью активизации спортивной жизни в столице и эффективного управления община Еревана запланировала в сфере структурные и концептуальные изменения. Одним из вопросов повестки дня было придать отделу спорта и по вопросам молодежи мэрии Еревана статус управления. Таким образом станет возможным осуществлять эффективные программы в сферах спорта, физической культуры и вопросов молодежи. Касаясь предстоящих дел, заместитель мэра Еревана Геворг Симонян сообщил о двух важных инициативах. В административных районах Ачапняк и Эребуни спортивные школы действуют в общеобразовательных школах и частных территориях, так как не имеют своих зданий. Чтобы решить эту проблему предпринимаются шаги по выбору соответствующего места, где будут построены спортивные школы.
По решению совета, из бюджета Еревана будет выделено 22 миллиона 330 тысяч драмов на переселение граждан, вынужденных переехать в Армению в результате войны, в постоянное место жительства.