Կկիրառվեն կադրային քաղաքականության վարման նոր սկզբունքներ ու մոտեցումներ. վերապատրաստման դասընթացներ՝ Երևանի քաղաքապետարանում
05.08.2022Երևանի քաղաքապետարանը ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի հետ համատեղ նախաձեռնել է նոր ձևաչափով վերապատրաստում, որին մասնակից են ոչ միայն քաղաքապետարանի աշխատակազմի մարդկային ռեսուրսների կառավարման վարչության, այլև 12 վարչական շրջանի այն աշխատակիցները, որոնք կցված են կադրային գործի վարմանը: Մեկշաբաթյա ուսուցումից հետո կվերապատրաստվի ավելի քան 20 աշխատակից:
«Արագորեն զարգացող աշխարհում անհրաժեշտություն է առաջացել վերանայելու կադրային քաղաքականություն վարելու սկզբունքները և մոտեցումները, որոնք ենթադրում են, որ մարդկային ռեսուրսների կառավարումը աշխատակազմի կառավարման մոտեցում է: Այն գործառույթը, որն իրականացնում է մարդկային ռեսուրսների կառավարման աշխատակիցը, պետք է լինի մրցունակ՝ մասնագիտական գիտելիքների տեսակետից: Մեր նախաձեռնած բարեփոխումների ռազմավարությունն ունի մեկ նպատակ. ապահովել գործատուի բրենդավորում, որում կարևոր դերակատարը հենց աշխատակիցն է, ինչպես նաև այդ ամենում արտացոլված կլինեն ոչ միայն համակարգի արժեքները, այլև հանրության շրջանում կձևավորվի ճիշտ կարծիք տվյալ կառույցի վերաբերյալ»,- ընդգծում է Երևանի քաղաքապետի խորհրդական Մերի Մարգարյանն ու հավելում, որ նման ձևաչափով աշխատանքը հնարավորություն կտա գործատուին ներկայացնել ամփոփ և գրագետ տեղեկատվություն, ինչն իր հերթին կնպաստի ճիշտ որոշումների կայացմանը:
«Ի դեպ, մեր այս նախաձեռնության հանդեպ մեծ հետաքրքրություն կա պետական այլ գերատեսչությունների շրջանում: Երևանի քաղաքապետարանը բաց է փորձի փոխանակման գործում և, կարծում եմ, քաղաքապետարանի մարդկային ռեսուրսների կառավարման նոր ձևաչափն ու մոտեցումը կլինի նախադեպային, ինչպես նաև մոտիվացիայի աղբյուր՝ այլ գերատեսչությունների համար: Մեր գերակա շահը պետության շահն է. ի վերջո, եթե պետական համակարգն աշխատում է արդյունավետ, ապա պետությունը զարգանալու հնարավորություն է ստանում»,- նկատում է Մերի Մարգարյանը:
Երևանի քաղաքապետարանի մարդկային ռեսուրսների կառավարման վարչությունն, ի դեպ, ամբողջովին անցում է կատարում թվայնացման և նոր համակարգերի ներդրման: Գործընթացը շատ շուտով նկատելի կլինի աշխատանքների արդյունավետ կազմակերպմամբ և որակյալ ծառայությունների մատուցմամբ:

Новые принципы и подходы в политике управления человеческими ресурсами: курсы по усовершенствованию в мэрии Еревана
05.08.2022
Мэрия Еревана в сотрудничестве с ПРООН организовала новый формат курсов по усовершенствованию, в которых примут участие не только сотрудники кадрового управления мэрии Еревана, но и 12 административных районов. В недельном трейнинге примут участие более 20 сотрудников. По словам советника мэра Еревана Мери Маргарян, в современном быстро развивающемся мире стало необходимым пересмотреть принципы и подходы, используемые при управлении человеческими ресурсами. Стратегия реформ, принятая городскими властями, нацелена на брендинг работодателя, и сотрудники играют в этом ключевую роль. Концепция отражает не только ценности системы, но и помогает сформировать у общества верное представление о данной структуре. Работа в новом формате даст возможность представлять работодателю четкую и верную информацию, что, в свою очередь, будет способствовать более эффективному процессу принятия решений.
Мери Маргарян также добавила, что государственные структуры также заинтересованы данной инициативой. Мэрия Еревана открыта для обмена опытом, а ее инициатива может стать прецедентом и послужить источником мотивации для других ведомств. Советник мэра также отметила, что интересы государства являются для них приоритетом, и если государственная система работает должным образом, государство получает возможность развиваться.
Кадровое управление мэрии Ереван полностью переходит на цифровизацию и внедрение новых систем. Процесс вскоре станет заметным благодаря эффективной организации работ и повышению качества услуг.