Լիոնի Մետրոպոլի նախագահը հյուրընկալել է Երևանի քաղաքապետին
30.06.2022Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հանդիպել է Լիոնի Մետրոպոլի նախագահ Բրունո Բերնարի հետ: Ամփոփելով համատեղ ծրագրերն ու նախանշելով առաջիկա անելիքները՝ կողմերը հստակեցրել են հետաքրքրություն ներկայացնող գործակցության ոլորտները: Մասնավորապես, Լիոնի և Լիոնի Մետրոպոլի առաջատար մասնագետների աջակցությամբ կարևորվել է համատեղ ծրագրերի իրականացումը երթևեկության կառավարման, Երևանի գլխավոր հատակագծի մշակման և փորձաքննության, ինչպես նաև լանդշաֆտային ձևավորման բնագավառներում:
«Երևանը համագործակցում է աշխարհի ավելի քան 50 քաղաքի հետ և անդամակցում է միջազգային ու տարածաշրջանային 8 կազմակերպության` ստեղծելով պայմանագրային ծավալուն դաշտ և իրականացնելով համատեղ ծրագրեր։ Երևանը մեծապես կարևորում է իր գործընկեր ֆրանսիական քաղաքների ունեցած փորձը և այն կիրառելու հնարավորությունը՝ փորձի փոխանակումների և տեխնիկական աջակցության միջոցով։ Օգտվելով առիթից` շնորհակալություն եմ հայտնում 2020թ. Արցախյան պատերազմի հետևանքով առաջացած խնդիրները հաղթահարելուն ուղղված Ֆրանսիայի մոտ 100 ՏԻՄ-երի տրամադրած աջակցության համար»,- իր խոսքում նշել է Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը:
Լիոնի Մետրոպոլի նախագահ Բրունո Բերնարն իր հերթին պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել նախաձեռնվող բոլոր նոր ծրագրերի լիարժեք իրագործման գործում:
«Երևանի քաղաքապետարանի և Լիոնի Մետրոպոլի միջև ձևավորված գործակցությունը տասնամյակների պատմություն ունի և այսօր մեզ համար մեծ պատիվ է էլ ավելի ընդլայնել գործընկերային կապերը: Մենք ընտրել ենք այնպիսի ուղղություններ, որոնք կարևոր են և խնդրահարույց: Ես վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերի ներդրման շնորհիվ կկարողանանք լուծումներ տալ այդ խնդիրներին», - ընդգծել է Լիոնի Մետրոպոլի նախագահը:
Լիոնի, Լիոնի Մետրոպոլի և Երևանի քաղաքապետարանի միջև ձևավորված գործակցությունն առաջիկա տարիներին կընդլայնվի եռամյա՝ նոր ծրագրով: Նախագծի մշակումը կմեկնարկի 2023թ.:

Президент Лионского метрополиса принял мэра Еревана
Мэр Еревана Грачья Саргсян встретился с президентом Лионского метрополиса Бруно Бернаром. Обобщая совместные программы и намечая предстоящие действия, стороны уточнили сферы, представляющие интерес. В частности, вместе с ведущими специалистами Лионского метрополиса было обсуждено осуществление совместных программ в сфере управления транспортным движением, разработкой и экспертной оценкой Генерального плана Еревана, а также ландшафтного дизайна.
«Ереван сотрудничает с более чем 50 городами мира и является членом 8 международных и региональных организаций, создавая широкое поле для реализации контрактов и совместных программ. Ереван высоко ценит опыт французских городов-партнеров и возможность применения этого опыта посредством обмена опытом и технической поддержки. Пользуясь случаем, хочу выразить благодарность за помощь, направленную более чем 100 органами местного самоуправления Франции с целью преодоления трудностей, вызванных Арцахской войной 2020г.»,- отметил мэр Еревана Грачья Саргсян в своей речи.
Президент Лионского метрополиса Бруно Бернар выразил готовность оказывать поддержку в реализации новых программ.
«Сотрудничество, сформированное между мэрией Еревана и Лионским метрополисом имеет многолетнюю историю, и сегодня для нас является честью расширить это партнерство. Мы выбрали важные и сложные направления. Уверен, что объединив усилия, мы сможем найти решения для всех этих проблем»,-подчеркнул президент Лионского метрополиса.
Сотрудничество между Лионским метрополисом и мэрией Еревана будет развиваться в рамках новой трехлетней программы, разработка которой начнется в 2023 г.