Մի լուսանկարի պատմություն. ինչպե՞ս երևանյան տրանսպորտի ախտահանման լուսանկարը հայտնվեց The Guardian-ի լավագույն լուսանկարների շարքում
23.03.2020
Բրիտանական «Դը Գարդիան» (The Guardian) պարբերականը հանգստյան օրերի լավագույն լուսանկարների շարքում հրապարակեց Երևանի հասարակական տրանսպորտի ախտահանման կադրերից մեկը: Հեղինակը Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության լուսանկարիչ Արթուր Հարությունյանն է:
«Արդեն 8 տարի է՝ զբաղվում եմ լուսանկարչությամբ: Աշխատելով Երևանի քաղաքապետարանում՝ հիմնականում լուսանկարում եմ պաշտոնական հանդիպումներ, քննարկումներ, որտեղ ստեղծագործելու հնարավորությունն ավելի քիչ է: Այդ օրն աշխատում էինք արագ և արտակարգ ռեժիմով, ու առաջին պահին այդ տեսարանը հիշեցնում էր ֆիլմից մի դրվագ: Մեր առջև խնդիր էր դրված՝ հնարավորին շուտ քաղաքացիներին տեղեկացնել ախտահանման աշխատանքների մասին: Լուսանկարն ստացվեց պատահաբար ու մեր թիմային աշխատանքի շնորհիվ: Օպերատորը տրոլեյբուս էր բարձրացել հակառակ մուտքից, տեսնելով լույսի հետաքրքիր անդրադարձը, շտապեցի գրանցել պահը»,-պատմում է Արթուր Հարությունյանը:
Այսօր Երևանի քաղաքապետարանի լրատվականը շարունակում է աշխատանքը՝ առաջինը հանրությանը ներկայացնելով քաղաքային կյանքի կարևոր իրադարձություններն ու նաև նոր կորոնավիրուսի կանխարգելմանը միտված քաղաքային իշխանության միջոցառումները:
Խնդրում ենք հետևել պաշտոնական լրահոսին:

История одной фотографии: как фото процесса дезинфекции ереванского транспорта оказалось среди лучших фото выходных журнала The Guardian
23.03.2020
Британский журнал The Guardian опубликовал кадр из съемки процесса дезинфекции ереванского транспорта среди лучших фотографий выходных. Автор фотографии-фотограф управления информации и по связям с общественностью мэрии Еревана Артур Арутюнян.
Артур занимается фотографией уже 8 лет. Работая в мэрии Еревана, Артур, в основном, фотографирует официальные встречи, обсуждения, где не так много возможностей для проявления креативности. В тот день они работали в режиме в быстром и чрезвычайном режиме. С самого начала ситуация напоминала сцену из фильма. Их задачей было по возможности быстро проинформировать общественность о мерах, направленных на дезинфекцию общественного транспорта. По словам Артура, фото удалось благодаря случаю и слаженной работе команды. Оператор забрался на троллейбус со стороны выхода, а Артур, увидев удачный свет, поспешил запечатлеть кадр.
Сегодня, центр новостей мэрии продолжает работать, информируя общественность о важных новостях и мерах, принимаемых городскими властями с целью предотвращения распространения нового коронавируса. Пожалуйста, следите за официальными новостями.