Նոր հաստիքներ՝ քաղաքաշինության ոլորտում. կայացել է Երևանի ավագանու հերթական նիստը
Երևանի ավագանին Երևանի պատվավոր քաղաքացու կոչում շնորհեց Աղվան Չատինյանին՝ ավելի քան 60 տարի մարզչամանկավարժական գործունեություն ծավալելու, սերունդներ կրթելու, ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի բնագավառներում ունեցած մեծ ավանդի, երկարամյա անբասիր աշխատանքով Երևանի մարզական գործունեության, լեռնագնացության զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի և հայկական սպորտի զարգացմանն ուղղված բեղմնավոր գործունեության համար։
Ավագանին կողմ քվեարկեց երկու դպրոցների անվանակոչման նախագծին։ Երևանի համար 87 միջնակարգ դպրոցն անվանակոչվեց ամերիկահայ բարերարներ Յակոբ և Լուտովիկա Այնթապլեանների անվամբ, իսկ համար 49 հիմնական դպրոցը՝ քանդակագործ-մոնումենտալիստ Արա Հարությունյանի անվամբ:
Ավագանին այսօր հավանություն տվեց նաև «Քաղաքապետերի դաշնագիր հանուն կլիմայի և էներգիայի» նախաձեռնությանը միանալու որոշման նախագծին: Այսպիսով՝ Երևանը ստանձնում է մինչև 2030 թվականը ջերմոցային գազերի արտանետումներն առնվազն 30%-ով կրճատելու և Երևանի կլիմայի փոփոխության հանդեպ հարմարվողականության շնորհիվ դիմադրողականության բարձրացման պարտավորություններ: Դաշնագրին միանալուց հետո կնախատեսվեն նոր կլիմայի փոփոխության մեղմանն ու հարմարվողականությանն ուղղված բնապահապանական տարբեր միջոցառումներ:
Ավագանու մեկ այլ որոշմամբ Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչությունում նոր հաստիքներ կավելացվեն: Որոշման նախագիծը ներկայացնող քաղաքապետի խորհրդական Դավիթ Ճգնավորյանը նշել է, որ ապօրինի շինարարությունների օրինականացման հետ կապված արձանագրվել է դիմումների կտրուկ աճ, ինչից ելնելով էլ քաղաքացիների սպասարկումն արագ և արդյունավետ դարձնելու համար անհրաժեշտ են նոր հաստիքներ:

Новые вакансии в сфере градостроительства: состоялось очередное совещание Совета старейшин
Совет старейшин Еревана присвоил Ахвану Чатиняну титул Почетного гражданина Еревана за более чем 60-летнюю преданную спортивно-педагогическую деятельность, воспитание поколении, вклад в область физической культуры, значительную роль в развитии альпинизма и продуктивную деятельность, направленную на развитие спорта в Армении.
Совет старейшин также проголосовал за проект присвоения имен двум школам. Так, ереванская средняя школа N87 будет названа в честь американских меценатов армянского происхождения Якоба и Лудовики Айнтаплеанов, а основная школа N 49 будет названа в честь скульптора-монументалиста Ара Арутюняна.
Совет старейшин также одобрил проект решения о присоединении к Пакту мэров по климату и энергии. Таким образом, Ереван берет на себя ответственность к 2030 г, сократить выбросы парниковых газов минимум на 30% и повысить адаптацию к климатическим изменениям в Ереване. После присоединения к Пакту, будут осуществлены мероприятия, направленные на смягчение климатических изменений и адаптацию к ним .
Еще одним решением Совета, новые вакансии будут открыты в управлении архитектуры и градостроительства. Советник мэра Давит Чгнаворян, представляющий проект решения, отметил, что в последнее время резко возросло число заявок на легализацию незаконных построек, и чтобы предоставить эффективные услуги гражданам требуются новые сотрудники.