«Պատշաճ վերահսկողություն՝ փաստաթղթաշրջանառության նկատմամբ». Երևանի քաղաքապետարանում կներդրվի «Mulberry» համակարգ
24.01.2022Երևանի քաղաքապետարանում այսօր հրավիրված աշխատանքային խորհրդակցությունն առաջին անգամ հեռարձակվել է առցանց՝ քաղաքապետարանի պաշտոնական բոլոր հարթակներով: Խորհրդակցությունը վարող քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն ընդգծել է, որ սա ևս մեկ կարևոր քայլ է, որպեսզի երևանցիներն առավել տեղեկացված լինեն մայրաքաղաքում առկա խնդիրներին ու դրանք լուծելու քայլերի հաջորդականությանը:
Մինչ օրակարգային հարցերին անցնելը քաղաքապետն անդրադարձել է աշխատակազմի կարգապահությանն ու ընդգծել, որ բոլորի համար աշխատանքային օրը պետք է սկսվի ժամը 09:00-ից։
Քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների որակի բարելավման նպատակով Երևանի քաղաքապետարանում կներդրվի փաստաթղթաշրջանառության էլեկտրոնային «Mulberry» համակարգ: Քաղաքապետ Սարգսյանը հանձնարարել է, «Էլփաս» ծրագրի անխափան աշխատանքին զուգահեռ, հետևողական քայլեր ձեռնարկել՝ նոր համակարգն արագորեն ներդնելու նպատակով:
«Մենք պետք է գործիքներ ունենանք, որպեսզի քաղաքապետարանը կարողանա պատշաճ ծառայություններ մատուցել քաղաքացիներին: Եթե մենք մեզ մոտ չունենանք լավ գործիքներ, չենք կարող որակյալ ծառայություններ մատուցել: Քաղաքապետարանն այսօր աշխատում է «Էլփաս» համակարգով, որն անգամ արդիականացնելու արդյունքում չի կարող արդյունավետ գործիք դառնալ, և ես որոշում եմ կայացրել, որ Երևանի քաղաքապետարանում փաստաթղթաշրջանառությունը պետք է իրականացվի էլեկտրոնային «Mulberry» համակարգով: Այս կերպ մենք կկարողանանք պատշաճ վերահսկողություն ապահովել փաստաթղթաշրջանառության նկատմամբ, ինչն, իմ գնահատմամբ, այսօր գտնվում է վատթարագույն վիճակում: Այսօրվա համակարգը հնարավորություն չի տալիս վերահսկողություն իրականացնել անգամ մեր աշխատակիցների կատարած աշխատանքի նկատմամբ»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Երևանի քաղաքապետարանի «Էլեկտրատրանսպորտ» ընկերության հավաքակայանում կկառուցվի շարժակազմի լվացման նոր՝ ժամանակակից կայան: Այն կապահովի ինչպես տրոլեյբուսների, այնպես էլ համայնքային նոր ավտոբուսների սանիտարական պատշաճ վիճակն ու մաքրությունը:
Տրանսպորտային համակարգի բարեփոխումների ծրագրով քաղաքապետարանում կգործարկվի կառավարման կենտրոն: Համայնքային նոր ավտոբուսներում առկա տեսախցիկներով կենտրոնի աշխատակիցները մշտական հսկողության տակ կպահեն հասարակական տրանսպորտի աշխատանքը:
«Երևանի ավտոբուս» ընկերությունում գրանցված վարորդները կընդգրկվեն առողջապահական ապահովագրության փաթեթում: Զեկուցվել է, որ աշխատանքներն ընթացքում են:
Անդրադառնալով ոլորտի խնդիրներին՝ քաղաքապետը հանձնարարել է կարճ ժամկետում լուծել ձեռք բերված նոր ավտոբուսների տեխնիկական սպասարկման խնդիրներն ու ապահովել շարժակազմի հերթական խմբաքանակի շահագործումը:
«Մենք ձեռք ենք բերել 211 ավտոբուս, բայց երբ քաղաքում շրջում ենք, տեսնում ենք, որ տարբեր կանգառներում կուտակված մարդիկ կան։ Տրամաբանություն չկա։ Ձեռք ենք բերել ավտոբուսներ, բայց չենք շահագործում, դա նորմալ չէ»,–նշել է քաղաքապետը։
ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի հետ համատեղ իրականացվող ծրագրով մայրաքաղաքում կշարունակվի արտաքին լուսավորության համակարգի արդիականացումն ու էներգախնայող լուսատուների տեղադրումը: Այդ նպատակով 2022թ. նախատեսված 100 մլն դրամի փոխարեն Երևանի բյուջեից կհատկացվի շուրջ 250 մլն դրամ: Կարևորելով ծրագրի շրջանակում արձանագրվող զգալի տնտեսումները՝ Հրաչյա Սարգսյանը նշել է, որ դրանք կուղղվեն ոչ միայն ընդհանուր համակարգի բարելավմանը, այլև գիշերային լուսավորության ժամանակացույցի երկարացմանը:
Երևանի կանգառասրահների հարակից տարածքում կտեղադրվեն նոր աղբամաններ: Զեկուցվել է, որ հայտարարվել է շուրջ 1200 աղբամանի ձեռքբերման մրցույթ:
Երևանյան լճի մաքրման ծրագրով նախորդ տարի աշխատանքներ են տարվել եղեգները չորացնելու համար: 16 հա զբաղեցնող եղեգնուտը հանգեցնում է ջրի չնախատեսված կորստի: Հարկ է նշել, որ Երևանյան լճի մաքրման աշխատանքներին զուգահեռ, կքննարկվի տարածքում հանգստի գոտի կառուցելու հնարավորությունը:
Մաշտոցի պողոտայի Գրիգոր Լուսավորչի փողոցին և «Փակ» շուկային հարակից ստորգետնյա անցումների վերակառուցման առումով հանձնարարվել է մշակել գործողությունների ծրագիր: Քաղաքապետարանն, ի դեպ, պատրաստ է Գրիգոր Լուսավորչի փողոցի հարակից ստորգետնյա անցումի առնչությամբ քննարկել ներդրումային առաջարկներ:
Կենսաապահովման ոլորտում գործունեություն իրականացնող բոլոր կառույցները, քաղաքում ընթացող ծավալուն շինարարությանը զուգահեռ, պետք է պատրաստ լինեն մատակարարում ապահովել: Նշվել է, որ Երևանում արձանագրվել են բազմաբնակարան բոլոր շենքերի համար տրված շինթույլտվությունները, որոնք կտրամադրվեն նաև «Գազպրոմ Արմենիա», «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» և «Վեոլիա ջուր» ընկերություններին՝ կառուցապատման մոտավոր ծավալների մասին պատկերացում կազմելու և սպասարկման հնարավոր հզորությունները գնահատելու համար:

Должный контроль над документооборотом: в мэрии Еревана будет введена система «Mulberry»
Рабочее совещание, состоявшееся в мэрии сегодня, впервые было выпущено в прямом эфире на всех официальных муниципальных платформах. Совещание провел мэр Грачья Саргсян, который подчеркнул, что это является еще одним важным шагом, предпринятым с целью повышения осведомленности населения о проблемах, существующих в столице и последовательности их решения.
Перед тем как перейти к вопросам повестки дня, мэр коснулся вопроса дисциплины аппарата, подчеркнув, что рабочий день должен начинаться с 09.00 для всех сотрудников.
С целью повышения качества услуг, предоставляемых населению, в мэрии Еревана будет введена электронная система документооборота «Mulberry». Мэр Саргсян поручил параллельно с бесперебойной работой программы «Элпас» предпринять шаги для скорейшего внедрения новой системы.
«Мы должны иметь инструменты для обеспечения соответствующих услуг гражданам. Сегодня мэрия работает с системой «Элпас», которая даже в результате модернизации, не станет эффективным инструментом, поэтому я принял решение, что надзор над документооборотом в мэрии должен осуществляться посредством системы «Mulberry». Таким образом мы сможем обеспечить должный надзор над документооборотом, который, по моей оценке, находится в плачевном состоянии. Сегодняшняя система не дает возможности осуществлять контроль даже за работой сотрудников аппарата»,- подчеркнул мэр.
На территории парка компании «Электротранспорт» мэрии Еревана будет построена новая современная моечная станция, где будет обеспечиваться должное санитарное состояние троллейбусов и новых общинных автобусов.
В рамках программы транспортных реформ в мэрии будет работать центр управления. Посредством видеокамер, установленных на новых автобусах, сотрудники центра будут осуществлять контроль над работой общественного транспорта.
Водители, зарегистрированные в компании «Ереванский автобус», получат медицинскую страховку. Работы уже ведутся.
Касаясь проблем сферы, мэр поручил в короткие сроки решить проблемы с техническим обеспечением новых автобусов.
«Мы приобрели 211 автобусов, но в городе все равно можно увидеть скопления людей на остановках. Здесь нет логики. Автобусы приобретены, но не эксплуатируются, это ненормально», отметил мэр.
В рамках сотрудничества с армянским офисом ПРООН будет продолжена модернизация системы наружного освещения и установка энергосберегающих ламп. С этой целью вместо 100 миллионов драмов, выделенных в 2022г. будет выделено 250 миллионов драмов. Подчеркивая значительную экономию средств, Грачья Саргсян отметил, что сэкономленные благодаря программе средства будут направлены не только на улучшение общей системы, но и на увеличение продолжительности часов ночного освещения.
У автобусных остановок будут установлены новые мусорные урны. Было доложено, что объявлен тендер на приобретение 1200 урн.
В прошлом году были проведены работы по осушению тростниковых зарослей у Ереванского озера. Заросли занимают площадь в 16 га и приводят к потере воды. Следует отметить, что параллельно с работами по очистке Ереванского озера будет обсуждена возможность строительства зоны отдыха на этой территории.
С целью реконструкции подземных переходов, прилегающих к проспекту Маштоца, улице Григора Лусаворича и «Крытого рынка», поручено разработать план действий. Мэрия готова обсудить инвестиционные предложения, связанные с реконструкцией подземного перехода улицы Григора Лусаворича.
Структуры, развивающие деятельность в сфере жизнеобеспечения, обязана обеспечивать бесперебойное снабжение и при широкомасштабных строительных процессах. Компаниям «Газпром Армения», «Электрические сети Армении» и «Веолия джур» будут предоставлены строительные разрешения, выданные многоквартирным домам, чтобы указанные компании могли оценить объемы работ и организовали снабжение соответствующим образом.