Պոլիէթիլենային չթույլատրված տոպրակների օգտագործման համար տնտեսվարողները տուգանվում են
Հունվարի 1-ից առևտրի օբյեկտներում մինչև 50 միկրոն հաստությամբ պոլիէթիլենային պարկերի և տոպրակների օգտագործումն արգելված է՝ բացառությամբ կշռափաթեթավորման համար նախատեսված և երկրորդային հումքից պատրաստված տոպրակների:
Տնտեսվարողներին շուրջ 2 տարի ժամանակ էր տրվել հրաժարվել պոլիէթիլենային տոպրակներից և նոր՝ բնապահպանական տեսանկյունից անվտանգ լուծումներ գտնել:
Երևանի քաղաքապետարանի և վարչական շրջանների աշխատակիցներն այսօրվանից ստուգայցեր են իրականացնում, օրինազանցներին՝ տուգանում: Հսկողությունը լինելու է ամենօրյա:
««Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքում կատարված փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելուց հետո մեր աշխատակիցները վերահսկողության իրականացման նպատակով պարբերաբար այցելել են առևտրի կետեր, բացատրական աշխատանքներ տարել տնտեսվարողների հետ՝ օրենքի պահանջը կատարելու և թույլատրելի տոպրակների օգտագործմանն անցնելու համար: Այսօրվանից արդեն սկսել ենք ստուգայցերը, միկրոմետրով կատարվում են չափումներ: Եթե տոպրակի հաստությունը 50 միկրոնից ցածր է, ապա տնտեսվարողները «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենքով» ենթարկվում են պատասխանատվության: Տուգանքի չափը 20.000-30.000 դրամ է: Օրվա ընթացքում կազմվել է ավելի քան 60 արձանագրություն: 50 միկրոն և ավելի հաստությամբ տոպրակները, որոնք հնարավոր է օգտագործել բազմակի, առայժմ թույատրելի են, բայց, իհարկե, տնտեսվարողները, ժամանակի ընթացքում պետք է անցնեն այլընտրանքային լուծումների»,- ընդգծում է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի առևտրի և ծառայությունների վարչության պետ Հովիկ Սաֆարյանը:
Օրենսդրական փոփոխությունների գլխավոր նպատակը բնապահպանական խնդիրների լուծումն է: Շրջակա միջավայր արտանետված պոլիէթիլենային փաթեթները բնության մեջ քայքայվում են ավելի քան 400 տարվա ընթացքում: Մասնագետներն այս կերպ մտադիր են էապես նվազեցնել պոլիէթիլենի օգտագործումը:

Хозяйствующие субъекты штрафуются за использование неразрешенных полиэтиленовых пакетов
С 1-го января использование пластиковых пакетов тоньше 50 микронов запрещено во всех торговых объектах. Исключение составляют пластиковые пакеты, используемые для взвешивания и паковки, а также пакеты, изготовленные из вторичного сырья.
Хозяйствующим субъектам было дано более двух лет, чтобы отказаться от полиэтиленовых пакетов и найти более экологичные альтернативы.
Начиная с сегодняшнего дня, сотрудники мэрии Еревана и административных районов проводят ежедневные проверки и применяют к нарушителям штрафы.
Начальник управления торговли и услуг мэрии Еревана Овик Сафарян сообщил, что во время проверок измеряется плотность используемых пакетов, и если плотность составляет меньше 50 микрон, субъект штрафуется в соответствии с «Законом об административных нарушениях». Сумма штрафа составляет 20.000-30.000 драмов. Многоразовые пластиковые пакеты с плотностью выше 50 микрон пока разрешены, однако хозяйствующие субъекты должны постепенно перейти на альтернативные материалы.
Основной целью законодательных изменений является решение экологических проблем. Для разложения пластиковых пакетов требуется более 400 лет. Специалисты заверяют, что благодаря принимаемым мерам станет возможным сократить использование пластика, таким образом уменьшив его отрицательное воздействие на окружающую среду.