«Թափառող կենդանիների վնասազերծման կենտրոնը» լավագույնն է արևմտյան Եվրասիայում
Մինչև տարեվերջ Երևանի բոլոր պոլիկլինիկաները կանցնեն էլեկտրոնային հերթագրման: Այս մասին զեկուցվել է աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ: Նշենք, որ այս պահին համակարգը ներդրված է 13 պոլիկլինիկայում: Ծրագիրը հնարավորություն է տալիս քաղաքացիներին խնայել ժամանակը, նաև վերհանել ոլորտի խնդիրները:
* * *
Ամփոփվել են 2019թ. 3-րդ եռամսյակի պլանային և հավաքված ցուցանիշների կատարողականները: Երևանի սեփական եկամուտների կատարողականը կազմել է 101, 7%: Հավաքագրվածը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելի է շուրջ 2.5 մլրդ դրամով:
Թբիլիսիում վերջերս անցկացված Կենդանիների առողջության պահպանման համաշխարհային կազմակերպության արևմտյան Եվրասիայի երկրների 3-րդ կոնֆերանսին մասնակցել է նաև Երևանի «Թափառող կենդանիների վնասազերծման կենտրոնը»: Ոլորտի ամենահեղինակավոր կառույցին այսօր միջկառավարական մակարդակով անդամակցում է աշխարհի 187 երկիր: Կենտրոնի գլխավոր անասնաբույժը ներկայացրել է կազմակերպության աշխատանքները և նշել, որ շաբաթական շուրջ 100 թափառող շուն է ստերջացվում, պատվաստվում: Այս տարի ստերջացման ծավալներով, կատաղություն հիվանդության դեմ զանգվածային պատվաստումների, օգտագործված ճիշտ ու բարձրորակ դեղամիջոցների, ինչպես նաև մարդասիրական մոտեցման համար Հայաստանի ցուցանիշը ճանաչվել է լավագույնը՝ զիջելով միայն Դանիային՝ կացարաններում պահվող կենդանիների քանակով: Ոչ մարդասիրական վերաբերմունք ցուցաբերելու համար վատագույն ցուցանիշներն են գրանցել Թուրքմենստանը, Ղրղզստանը և Ադրբեջանը: Նախորդ տարիների համեմատ Վրաստանը ևս զիջել է դիրքերը:
Աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ ՀՈԱԿ-ի տնօրենը նշել է, որ Հայաստանի գրանցած բարձր վարկանիշը կնպաստի ոլորտի մի շարք խնդիրների լուծմանը:
Խորհրդակցության ժամանակ «Թափառող կենդանիների վնասազերծման կենտրոն»-ի տնօրենը նշել է, որ համաժողովին ներկայացվել է նաև շուրջ 1 հա տարածքում կառուցվող կլինիկակացարանային համալիրի ընթացքը: Այն շահագործման կհանձնվի մինչև տարեվերջ և հագեցած կլինի նորագույն բուժսարքավորումներով:
Հանձնարարվել է վերահսկել շինարարության ընթացքն ու պարբերաբար ներկայացնել այս առումով իրականացվող աշխատանքները:
Երևան է հասել աղբատար 5 փոքր մեքենա: Դրանք առաջիկա օրերին կմիանան քաղաքի մաքրությունն ապահովող մյուս մեքենաներին:
Բազմաբնակարան բնակելի շենքերում քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու նպատակով մուտքերի դռներին տեղադրվում են ծածկագրով փականներ: Համատիրությունը բնակիչների հետ արդեն իսկ 163 այդպիսի փական է տեղադրել: 128 շենքում էլ մուտքերում առաջնահերթորեն դռներ են տեղադրվել, որոնց վրա տեղադրվել են նաև ծածկագիր ունեցող փականներ:

«Центр по обезвреживанию бродячих животных» признан лучшим на территории Западной Евразии
До конца года во всех поликлиниках Еревана будет внедрена система электронной записи на прием. Об этом было доложено в ходе очередного рабочего совещания. Стоит отметить, что данная электронная система уже работает в 13 поликлиниках Еревана.
* * *
Обобщены результаты плановых и собранных показателей за третий квартал 2019 года. По части сбора собственных доходов Еревана исполнение бюджета составило 101.7%. Фактическая сумма сбора увеличилась на 2,5 миллиарда драмов по сравнению с тем же периодом предыдущего года.
На 3-й конференции Всемирной организации здравоохранения животных (МЭБ) , недавно состоявшейся в Тбилиси, принимал также участие «Центр по обезвреживанию бродячих животных» мэрии Еревана. Членами МЭБ являются 187 стран. В рамках конференции главный ветеринар муниципального центра представил деятельность центра, в частности отметив, что еженедельно проводятся вакцинация, стерилизация и чипование около 100 бродячих собак. В этом году Армения была признана лучшей по показателям вакцинации, стерилизации, использования качественных медикаментов, а также за гуманное отношение к животным, уступив только Дании по количеству животных, содержащихся в приютах. Худшие показатели зафиксировали Туркменистан, Кыргызстан и Азербайджан. По сравнению с предыдущими годами Грузия также уступила свои позиции. В ходе рабочего совещания директор муниципального центра отметил, что высокий рейтинг Армении будет способствовать решению ряда проблем в данной сфере. Директор «Центра по обезвреживанию бродячих животных» сообщил также, что в ходе конференции был представлен также процесс строительства ветеринарной клиники-приюта для животных, площадью в 1 гектар. Оснащенная современным медицинским оборудованием клиника будет сдана в эксплуатацию до конца года.