Տիգրան Ավինյանն ընտրվեց Երևանի փոխքաղաքապետ. ավագանին հավանություն տվեց որոշման նախագծին
Սեպտեմբերի 23-ին գումարված արտահերթ նիստում օրակարգի առաջին հարցով Տիգրան Ավինյանն ընտրվեց Երևանի փոխքաղաքապետ. ավագանին հավանություն տվեց որոշման նախագծին: Շնորհավորելով Երևանի թիմը համալրած փոխքաղաքապետին՝ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը համոզմունք հայտնեց, որ Ավինյանի՝ պետական համակարգում կառավարման փորձը հնարավորություն կտա համատեղ ուժերով լուծել մայրաքաղաքի առջև ծառացած խնդիրները:
Շնորհակալություն հայտնելով վստահության համար՝ ելույթի իր խոսքում Տիգրան Ավինյանը նախ անդրադարձավ ՀՀ սահմանային իրավիճակին՝ ընդգծելով, որ ադրբեջանական հերթական ագրեսիան ոչ թե պետք է ընկճի կամ վհատեցնի, այլ սթափության և քրտնաջան աշխատանքի մասին հիշեցում լինի. «Մեր զինվորների հերոսությունը պետք է պարտավորեցնի մեզ աշխատել և արարել, զինել մեր բանակը, ուժեղացնել մեր պետությունը, զարգացնել տնտեսությունը։ Ըստ էության՝ ներկայում մեզ համար դիմադրությունն ու պայքարը պարզապես այլընտրանք չունեն»։
Երևանի նոր փոխքաղաքապետը կհամակարգի շինբարեկարգման ու կանաչապատման, մշակույթի ոլորտները, ինչպես նաև վարչական շրջանների հետ տարվող աշխատանքներն ու գործադիրի հետ իրականացվող ծրագրերը:
«Մեծ աշխատանքը դեռ առջևում է, քանի որ քաղաքն ունի նոր՝ տեխնոլոգիական և համակարգային լուծումների կարիք: Երևանով շրջող մարդը պետք է ներդաշնակ լինի այն միջավայրի հետ, որն իրեն շրջապատում է: Երևանը պետք է լինի քաղաք մարդկանց համար: Քաղաքն այդպիսին կարող է դառնալ մի պարզ սկզբունքի պահպանմամբ՝ հանրային շահի գերակայությունն անհատական շահի նկատմամբ: Այդ բանաձևով է պետք լուծել բոլոր խնդիրները»,- նշեց Ավինյանը:
Օրակարգի մեկ այլ հարցով Կասկադ համալիրի «Գաֆէսճեան թանգարան» հիմնադրամին սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասի չկառուցապատված հատվածը նվիրաբերվեց Երևան համայնքին՝ շինարարական աշխատանքներն ավարտին հասցնելու նպատակով: Քաղաքապետ Սարգսյանը նշեց, որ մտադրություն կա այնտեղ կառուցել Ժամանակակից արվեստի թանգարանի նոր մասնաշենքը, ունենալ նաև ամֆիթատրոն, որը հնարավորություն կտա Երևանում ակտիվացնել մշակութային կյանքը:
«Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր այն մարդկանց, ովքեր մասնակցություն են ունեցել այս գործընթացին, «Գաֆէսճեան թանգարան» հիմնադրամին՝ գույքը նվիրաբերելու համար: Մենք կաշխատենք ճարտարապետների թիմի հետ, որպեսզի հնարավորություն ունենանք ճիշտ առաջարկ ներկայացնել ու անավարտ մնացած շինարարությունն ավարտել»,- ընդգծեց քաղաքապետը:
Ավագանու որոշմամբ Երևանի 2022թ. բյուջեի եկամտային մասում ընթացիկ նպատակային հատկացումները կավելացվեն 13,630.0 հազ. դրամով, այն կուղղվի պատերազմի հետևանքով ժամանակավորապես Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող քաղաքացիներին մշտական բնակության վայր տեղափոխման ծախսերին:
Երևան համայնքի սեփականություն հանդիսացող «ԵՄ-ն Երևանի համար. Արևային համայնք» ծրագրի շրջանակում 97 բազմաբնակարան շենքի տանիքներին տեղադրած արևային ֆոտովոլտային համակարգերը, բոլոր շենքերի ներշենքային, աստիճանավանդակային հատվածներում տեղադրված լուսադիոդային լուսատուները, ինչպես նաև բակային լուսավորության համակարգը՝ ընդհանուր 448,394,005.00 ՀՀ դրամ սկզբնական արժեքով, անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրվել է 97 բազմաբնակարան շենքերի սպասարկումն իրականացնող 41 համատիրություններին՝ 20 տարի ժամկետով: Հարկ է նշել, որ ծրագրի շրջանակում հնարավորություն է ստեղծվել տնտեսել բնակիչների միջոցները:
Երևանի ավագանու որոշմամբ սահմանվել է «Տեղական տուրքերի և վճարների մասին» օրենքով նախատեսված թույլտվությունների տրամադրման կարգը: Նոր կարգի համաձայն կլուծվեն հետևյալ խնդիրները՝ առևտրային թույլտվություններ չեն տրամադրվի կարգավիճակ չունեցող շենքերում և շինություններում (ապօրինի), ոչ հասարակական նշանակության տարածքներում, բացի այդ, թույլտվություններ չեն տրամադրվի նաև այն տնտեսվարողներին, որոնք Երևան համայնքի հանդեպ ունեն չկատարված ֆինանսական պարտավորություններ: Կարգը ուժի մեջ կմտնի 2023թ. հունվարի 1-ից:

Тигран Авинян избран заместителем мэра: Совет старейшин одобрил проект решения
Первый вопрос повестки дня на внеочередном заседании Совета старейшин, созванном 23-го сентября, относился к выбору заместителя мэра. Совет проголосовал за кандидатуру Тиграна Авиняна. Поздравив нового вице-мэра, мэр Грачья Саргсян выразил уверенность, что опыт Авиняна в системе государственного управления позволит совместными усилиями решить проблемы, скопившиеся в столице.
Выразив благодарность за доверие, Тигран Авинян в своей речи прежде всего коснулся ситуации на границах Армении, подчеркнув, что очередная агрессия Азербайджана не должна внушать нам безнадежность или позволять пасть духом, а наоборот, напомнить нам о бдительности и упорной работе. «Героизм наших солдат обязывает нас трудиться и созидать, вооружать нашу армию, укреплять наше государство, развивать экономику. По сути, в настоящее время сопротивление и борьба просто не имеют альтернативы».
Новый заместитель мэра будет координировать сферы строительства и благоустройства, озеленения, культуры, а также работы, проводимые с административными районами и программы, осуществляемые с исполнительной властью.
«Нам многое предстоит сделать, поскольку город нуждается в новых технологических и системных решениях. В Ереване все должны чувствовать себя в гармонии с окружением. Ереван может стать таким, благодаря простому принципу- преобладание общественного интереса над личным. Эта формула должна применяться при решении всех проблем»,-отметил Авинян.
Другим вопросом повестки незастроенный участок земли на территории комплекса Каскад, по праву собственности принадлежащего фонду «Музей Гафесчяна», передан в дар ереванской общине с целью завершения строительных работ. Мэр Саргсян отметил, что есть намерение построить там новый корпус Музея современного искусства, а также амфитеатр, который позволит активировать культурную жизнь в Ереване.
«Выражаю благодарность всем,кто внес вклад в этот процесс, фонду «Музей Гафесчяна» за передачу в дар данного участка. Мы будем работать с командой архитекторов, чтобы найти верное решение и довести строительство до конца»,-подчеркнул мэр.
Решением Совета старейшин текущие целевые ассигнования по части доходов городского бюджета 2022г.будут увеличены на 13,630.0 тысяч драмов, которые будут направлены на расходы по переселению граждан, временно находящихся в Республике Армения вследствие войны, в постоянное место жительства.
В рамках программы «ЕС для Еревана: Солнечная община» солнечные фотовольтовые системы, установленные на 97 многоквартирных домах, все светодиодные светильники, установленные внутри здания и на лестничных клетках, а также дворовое освещение, с общей номинальной стоимостью в 448,394,005.0 драмов, переданы по праву безвозмездного пользования сроком на 20 лет 41 кондоминимуму, осуществляющему обслуживание указанных зданий. Следует отметить, что благодаря программе становится возможным экономить средства жильцов.
Совет также принял решение относительно порядка выдачи разрешений, предусмотренных законом «О местных пошлинах и взносах». Согласно новому порядку, будут решены следующие проблемы: разрешения на коммерцию не будут выдаваться в зданиях и строениях, не имеющих статуса, на участках, не являющихся общественными, кроме того, разрешения не будут выдаваться хозяйствующим субъектам, имеющим невыполненные финансовые обязательства в отношении Еревана. Порядок войдет в силу с 1-го января 2023 г.