Տնտեսվարողները ծանուցվում են հարակից տարածքների պարտադիր բարեկարգման մասին
Երևանի ավագանու որոշմամբ տնտեսվարողներն իրենց հարակից ընդհանուր օգտագործման տարածքները պարտադիր կերպով պետք է մաքուր և բարեկարգ պահեն, ապահովեն սահմանված նորմերը: Քաղաքում գործող տնտեսվարողներից 4403-ը արդեն ծանուցվել ու ստացել է զգուշացման թերթիկ: Կծանուցվեն նաև համայնքային ենթակայության հիմնարկները:
Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հանձնարարել է հնարավորին կարճ ժամկետում ավարտել գործընթացն ու քայլեր ձեռնարկել՝ տարածքները պատշաճ տեսքի բերելու համար:
Բացօթյա ապօրինի առևտուրը կանխարգելելու նպատակով քաղաքապետարանը շարունակում է ուժեցացված ստուգայցերը: Նախորդ երկու շաբաթում կազմվել է 57 արձանագրություն, ընթացքում է 80 վարչական վարույթ:
Երևանյան լիճ թափվող կոյուղաջրերի խնդիրը լուծելու նպատակով համայնքը մտադիր է Հրազդան գետի երկայնքով նոր կոյուղագիծ կառուցել: Հայտարարվել է նախագծի ճշգրտման մրցույթ: Միաժամանակ հանձնարարվել է Ջրային կոմիտեի հետ քննարկել Աերացիայի կեղտաջրերի մաքրման կայանի գործարկման հնարավորությունը:
Վերակառուցվում և արդիականացվում է Աշտարակի խճուղու արտաքին լուսավորության ցանցը: Բոլոր մալուխները կտեղափոխվեն դիտահորեր: Սկսվել է հողանցման նախապատաստումը, որից հետո կտեղադրվի 125 նոր հենասյուն:
Ազատության հրապարակի լուսավորության ցանցը ևս կարդիականացվի: Առաջիկայում կհայտարարվի նախագծային մրցույթ:
«Կասկադ» համալիրի վերին հատվածում՝ անավարտ շինարարության տեղում, ճարտարապետական աշխատանքներ իրականացնելու համար համայնքը տևական ժամանակ բանակցություններ է վարում: Այժմ ձեռք են բերվել որոշակի պայմանավորվածություններ: Առաջիկայում ծրագրի իրականացման առնությամբ կլինեն առավել մանրամասն քննարկումներ:
Համայնքային և դպրոցական գրադարաններն ամեն տարի իրենց ծախսերում պետք է առանձին տողով միջոցներ նախատեսեն գրքերի ձեռքբերման համար: Մանկապարտեզները նույնպես կհամալրվեն ուսուցողական և զարգացնող գրքերով: Ստեփանակերտում գործող Շուշիի գրադարանը համալրելու նպատակով ևս համատեղ աշխատանքներ կտարվեն:
Զուգահեռաբար, գրադարաններից պետք է դուրս գրվի հնամաշ, արդիականությունը կորցրած գրականությունը:
Գրադարանների աշխատանքն առավել արդյունավետ դարձնելու համար ընթերցողների և հրատարակիչներ մասնակցությամբ հանդիպումներ կկազմակերպվեն:

Хозяйствующие субъекты оповещаются об обязательном благоустройстве прилегающих территорий
По решению Совета старейшин Еревана, хозяйствующие субъекты обязаны содержать прилегающие к их объектам территории общего пользования в чистоте и благоустроенном виде. 4403 из действующих в городе субъектов оповещены и получили предупреждение. Муниципальные учреждения также будут оповещены.
В ходе рабочего совещания мэр Еревана Грачья Саргсян поручил завершить процесс по возможности быстро и привести территории в надлежащий вид.
С целью предотвращения незаконной уличной торговли мэрия продолжает усиленные проверки. На прошлой неделе было составлено 57 протоколов, 80 административных разбирательств находятся в процессе.
Община планирует провести новую канализационную линию вдоль реки Раздан с целью решения проблемы слива канализационных вод в Ереванское озеро. В то же время поручено обсудить с Водным комитетом возможность использования очистительной станции Аэрации.
Перестраивается и модернизируется сеть наружного освещения Аштаракского шоссе. Все кабели будут перенесены в люки. Начаты земляные работы, после чего будет установлено 125 новых столбов.
Городские власти продолжительмое время ведут переговоры относительно начала архитектурных работ на участке в верхней части комплекса Каскад. В данный момент достинуты некоторые дооворенности, более детальные обсуждения будут проведены в ближайшее время.
Общинные и школьные библиотеки должны каждый год предусматривать отдельную статью расходов на приобретение новых книг. Детские сады также будут получать новую обучающую литературу. С целью пополнения библиотеки Шуши, которая теперь действует в Степанакертем ведутся совместные работы. Параллельно ведутся работы по удалению из библиотел изношенных и устаревших кног. Для более эффективной работы бибиотек при участии читателей и издателей будут проведены встречи.