Տրվել է զբոսաշրջային «Երևան Քարտ» ծրագրի մեկնարկը
Պաշտոնապես հայտարարվել է «Երևան Քարտ» ծրագրի մեկնարկը, որի նպատակը քաղաքային և մշակութային զբոսաշրջության խթանումն է: Ըստ էության, սա տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ նոր խոսք է ոլորտում:
«Երևան Քարտ» ընկերությունը համագործակցում է Երևանի քաղաքապետարանի, ՀՀ մշակույթի նախարարության, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի և «ԻԿՕՄ-ի հայկական թանգարանների ազգային կոմիտեի» հետ:
Ծրագրի շնորհանդեսի առիթով կազմակերպված հանդիսավոր արարողությանը ներկա են գտնվել Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանը, ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արև Սամուելյանը, ՀՀ զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահի 1-ին տեղակալ Մեխակ Ապրեսյանը, թանգարանների տնօրեններ, ոլորտի ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով ներկաներին՝ Երևանի քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանը հատկանշել է քաղաքային զբոսաշրջության զարգացման գործում ծրագրի կարևորության մասին ու հավելել, որ ծրագրում ներառված են նաև համայնքային ենթակայության թանգարանները, «Երևան Սիթի Տուր» զբոսաշրջային պաշտոնական երթուղին:
Կազմակերպիչները հույս են հայտնել, որ «Երևան Քարտ» ծառայությունների փաթեթի միջոցով մեր երկիր այցելած զբոսաշրջիկները հնարավորություն կունենան միասնական տոմսով օգտվելու զբոսաշրջային մի շարք ենթակառուցվածքներից, անվճար մուտք գործելու քաղաքի և հարակից վայրերի 40-ից ավելի թանգարաններ, ժամանցի վայրեր, մասնակցել էքսկուրսիաների և զգալի զեղչեր ստանալու ավելի քան 150 գործընկեր կազմակերպություններում:
Նմանատիպ քարտային ծրագրեր գործում են աշխարհի մի շարք առաջադեմ երկրներում և քաղաքային ու մշակութային զբոսաշրջության զարգացման ժամանակակից ուղղություններից են:
Շնորհանդեսի ընթացքում Երևանի քաղաքապետարանի և «Երևան Քարտ» ծրագրի համակարգողների միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր:

Стартовала туристическая программа «Ереван Карт»
В Ереване официально стартовала программа «Ереван Карт», нацеленная на стимулирование городского и культурного туризма.
Компания «Ереван Карт» сотрудничает с мэрией Еревана, министерством культуры РА, государственным комитетом по туризму министерства экономического развития и инвестиций РА, а также с национальным комитетом армянских музеев ИКОМ-а.
На торжественной церемонии по случаю презентации программы присутствовали начальник отдела туризма аппарата мэрии Еревана Геворг Орбелян, заместитель министра культуры РА Арев Самуелян, первый заместитель председателя комитета по туризму РА Мехак Апресян, директора музеев и представители сферы туризма.
Поприветствовав присутствующих, начальник отдела туризма аппарата мэрии Еревана Геворг Орбелян подчеркнул важность программы в развитии городского туризма и добавил, что в программу включены также муниципальные музеи и официальный городской туристический маршрут «Ереван Сити Тур».
Организаторы выразили надежду, что пакет услуг «Ереван карт» позволит посещающим Армению туристам бесплатно посетить более 40 музеев, объекты досуга, принять участие в экскурсиях, а также получить скидки в более 150 партнерских организациях.
Подобные программы успешно действуют в ряде развитых стран и являются современными направлениями развития городского и культурного туризма.
В ходе презентации между мэрией Еревана и компанией «Ереван карт» был подписан меморандум о взаимопонимании.