«Ծավալուն շինարարությունը չպետք է անհարմարություն պատճառի քաղաքի բնակիչներին». կայացել է աշխատանքային հերթական խորհրդակցությունը
10.02.2021
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ պայմանավորված սահմանափակումների մասամբ վերացումից հետո քաղաքապետարանի հերթական աշխատանքային խորհրդակցությանը կրկին մասնակցել են գործընկեր կառույցների ներկայացուցիչները:
Խոսելով օրակարգում ընդգրկված աշխատանքների ու ընթացիկ խնդիրների մասին՝ քաղաքապետ Հայկ Մարությանը մի շարք դիտարկումներ է ներկայացրել տարբեր ոլորտների վերաբերյալ:
Հաշվի առնելով արդեն իսկ նկատվող շինարարական աշխատանքների ակտիվությունը՝ քաղաքապետը Ճանապարհային ոստիկանության ուշադրությունն է հրավիրել շինհրապարակներից կեղտոտ անվադողերով դուրս եկող բեռնատարների, ինչպես նաև բաց թափքով շինանյութ տեղափոխող մեքենաների խնդրին:
«Շինարարությունը տնտեսության շարժիչ ուժն է, և քաղաքային իշխանությունն իր հերթին է խթանում ոլորտի զարգացումը: Սակայն ծավալուն շինարարությունը չպետք է անհարմարություն պատճառի քաղաքի բնակիչներին»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Անդրադառնալով տրանսպորտային բարեփոխումների ընթացքին՝ քաղաքապետ Մարությանն առանձնակի կարևորել է նաև հասարակական տրանսպորտի կանգառներում այլ տրանսպորտային միջոցների կայանումն արգելելու խնդիրը: Ձեռք բերված 100 ավտոբուսների առաջին խմբաքանակը հետզհետե համալրում է քաղաքային երթուղիները: Ի դեպ, համայնքի միջոցներով 161 հատ 8,5 մետրանոց ավտոբուսների ձեռքբերման մրցույթը ևս դրական ընթացք ունի։ Հաղթող կազմակերպության հետ պայմանագիրը նախատեսվում է կնքել առաջիկայում, որից հետո վեց ամսվա ընթացքում ավտոբուսները կմատակարարվեն։
Քաղաքապետը «Վեոլիա ջուր», «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» և «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերություններին հորդորել է վթարավերականգնողական աշխատանքների ժամանակ տարածքներում տեղադրել անհրաժեշտ նշաններ, ինչպես նաև վթարը վերացնելուից հետո հսկողություն իրականացնել տարածքի բարեկարգման որակի ապահովման նկատմամբ:
Քաղաքապետին զեկուցվել է, որ 2020թ. ծրագրով նախատեսված շուրջ 500 նոր վերելակների տեղադրումն ավարտված է. դրանք հանձնվել են շահագործման:
Շրջիկ առևտրի կետերն արդեն այս տարվանից գործում են միայն քաղաքապետարանի թույլտվությամբ: Պահանջը սահմանված է օրենքով, իսկ շրջիկ առևտրի համար հատուկ վայրերն ու չափորոշիչները՝ ավագանու որոշմամբ: Զեկուցվել է, որ քաղաքապետարանն արդեն իսկ տնտեսվարողներից գործունեություն ծավալելու դիմումներ է ստանում: Սահմանված պահանջներին համապատասխանող հայտերն ստանում են թույլտվություն:

«Масштабные строительные работы не должны доставлять неудобства жителям»: состоялось очередное рабочее совещание
10.02.2021
После частичного снятия ограничений, связанных с коронавирусом, представители партнерских организаций вновь приняли участие в рабочем совещании в мэрии.
Касаясь намеченных работ и текущих проблем, мэр Айк Марутян представил ряд замечаний относительно деятельности в различных сферах.
Учитывая заметное повышение активности в строительных работах, мэр привлек внимание Дорожной полиции к проблеме загрязнения улиц выезжающими со строительных площадок грузовиками с грязными шинами и перевозящими стройматериалы в открытых кузовах. «Строительство является движущей силой экономики, и городские власти, в свою очередь, делают все возможное, чтобы способствовать развитию сферы. Однако масштабное строительство не должно доставлять неудобства жильцам»,- подчеркнул мэр.
Относительно процесса транспортных реформ мэр Айк Марутян особо подчеркнул проблему запрещения остановки других транспортных средств на остановках общественного транспорта.
Первая партия 100 закупленных автобусов по очереди выходит на маршруты. Тендер на приобретение 161 8,5-метрового автобуса на средства общины уже имеет положительный результат. Контракт с компанией, выигравшей тендер, будет подписан в ближайшее время, после чего в течение шести месяцев автобусы будут доставлены.
Мэр призвал компании «Веолия джур», «Электрические сети Армении» и «Газпром Армения» размещать соответствующие знаки в местах, где ведутся ремонтные работы, а также держать под контролем качество благоустройства участка после устранения аварий.
Мэру было доложено, что установка 500 новых лифтом, предусмотренная в рамках программы 2020г., завершена, и лифты введены в эксплуатацию.
С этого года передвижные торговые точки смогут функционировать только при наличии разрешения мэрии. Требование установлено законом, а особое место и стандарты для передвижной торговли определяет Совет старейшин. Было доложено, что мэрия уже получает от хозяйствующих субъектов заявки на получение разрешения на деятельность.