Երևան քաղաքի կայուն էներգետիկ զարգացման գործողությունների ծրագրի նախագիծը կներկայացվի ավագանու քննարկմանը
08.06.2016
Երևանի քաղաքապետին կից Երևանի քաղաքային համայնքի զարգացման քառամյա ծրագրի և տարեկան բյուջեի կառավարման, ինչպես նաև Երևանի քաղաքապետին կից քաղաքաշինական, բնապահպանական, հաղորդակցության և տրանսպորտի խորհուրդներին է ներկայացվել Երևան քաղաքի կայուն էներգետիկ զարգացման գործողությունների ծրագրի նախագիծը:
Մասնավորապես ներկայացվել են քաղաքային տնտեսության մի շարք ոլորտներում, այդ թվում տրանսպորտի և արտաքին լուսավորության, ինչպես նաև հանրային, բնակելի նշանակության շենքերում և այլ ենթակառուցվածքներում համալիր միջոցառումներ, որոնց արդյունքում հնարավոր կլինի էներգախնայողությունների շնորհիվ կրճատել արտանետումների ծավալը և ապահովել կայուն էներգետիկ զարգացում:
Երևան քաղաքի ԿԷԶԳԾ-ի նախագիծը մշակվել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից տրամադրված տեխնիկական օժանդակությամբ:
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Վահե Նիկոյանը, շնորհակալություն հայտնելով «Էներգախնայողության աջակցման հիմնադրամ» ՀԿ-ին՝ մանրակրկիտ ուսումնասիրության և կանխատեսումների համար, ընդգծել է ծրագրի կարևորությունը մայրաքաղաքի համար:
«Միանալով Եվրոպական միության «Քաղաքապետերի Դաշնագիր» նախաձեռնությանը` Երևանն ստանձնել է որոշակի պարտավորություն՝ մինչև 2020 թվականը առնվազն 20%-ով կրճատել ջերմոցային գազերի արտանետումները, ինչը հնարավորություն կտա քաղաքային տնտեսությունը համապատասխանեցնել էներգետիկ զարգացման սկզբունքներին՝ կիրառելով եվրոպական քաղաքների փորձը: Ծրագիրն, ըստ էության, ինչպես էներգաարդյունավետության բարելավման, այնպես էլ շրջակա միջավայրի պահպանության երկարաժամկետ ռազմավարության իրականացման մեկնարկային քայլ է», - նշել է Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Վահե Նիկոյանը:
Խորհուրդների անդամները միաձայն կողմ քվեարկությամբ հավանություն են տվել նախագիծն առաջիկայում Երևանի ավագանու քննարկմանը ներկայացնելուն:

Проект плана действий по устойчивому энергетическому развитию города Ереван будет представлен на обсуждение Совета старейшин
08.06.2016Плана действий по устойчивому энергетическому развитию города Ереван (ПДУЭР) представлен совету по управлению четырёхлетней программой развития и годовым бюджетом города Ереван при мэре Еревана, а также советам по градостроительству, охране природы, коммуникациям и транспорту.
В частности в разных сферах городского хозяйства были представлены комплексные мероприятия, реализация которых позволит за счет экономии энергии сократить объём выбросов и обеспечить устойчивое энергетическое развитие.
Проект плана действий по устойчивому энергетическому развитию города Ереван разработан при техническом содействии Программы развития Организации Объединённых Наций (ПРООН).
Заместитель мэра Еревана Ваге Никоян выразив благодарность общественной организации «Фонд Энергосбережения» за детальные исследования и прогнозы, подчеркнул важность программы для столицы.
«Присоединившись к инициативе ЕС «Соглашение Мэров», Ереван взял на себя обязательство по сокращению выбросов парниковых газов по меньшей мере на 20% к 2020 году. Программа, по сути, является первым шагом к повышению энергоэффективности, а также реализации долгосрочной стратегии по охране окружающей среды»,-отметил заместитель мэра Еревана Ваге Никоян.