Երևանի ավագանին արտոնություններ է սահմանել Հայաստանի և Արցախի պաշտպանության ժամանակ զոհվածների ու պատերազմների մասնակից մի շարք այլ խմբերի համար
23.05.2023
Երևանի ավագանու որոշմամբ անշարժ գույքի հարկի և փոխադրամիջոցի գույքահարկի արտոնություններ են տրամադրվել Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության մարտական գործողությունների կամ հակառակորդի հետ շփման գծում մարտական հերթապահության, հատուկ առաջադրանքներ կատարելու, հակառակորդի նախահարձակ գործողությունների հետևանքով զոհված, վիրավորված և ստացած վնասվածքներից հաջորդող տարիների ընթացքում մահացածների ընտանիքների անդամներին, 1-ին և 2-րդ խմբի զինհաշմանդամներին, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտպանելու ընթացքում մարտական գործողությունների կամ հակառակորդի հետ շփման գծում մարտական հերթապահության, հատուկ առաջադրանքներ կատարելու, հակառակորդի նախահարձակ գործողությունների հետևանքով գերեվարված, անհայտ բացակայող կամ մահացած ճանաչված անձանց ընտանիքներին:
Համայնք-մասնավոր գործակցությամբ կհիմնանորոգվի գեղասահքի նախկին մարզադպրոցը. Երևանի ավագանին միաձայն քվեարկությամբ հավանություն տվեց որոշման նախագծին: «Էվոկաբանկ» ընկերությունն այդ նպատակի համար շուրջ 300 մլն դրամ է նվիրաբերել համայնքին: Վերակառուցման ծրագրի ավարտից հետո մարզական օջախը կկոչվի «Երևան քաղաքի մենապայքարային մարզաձևերի բարձրագույն վարպետության մարզադպրոց» և իր պայմաններով բոլոր հավաքականների համար կլինի նոր հարթակ՝ միջազգային մրցաշարերում հաջողություններն ամրապնդելու և նոր հաղթանակներ գրանցելու համար:
Երևան համայնքը բնակարան է նվիրել ՀՀ վաստակավոր արտիստ Վահան Գևորգյանին՝ Ֆորշին: Ավագանու որոշմամբ Երևանի սեփականություն համարվող Շինարարների 15 շենքի 70 քմ․ մակերեսով 63 բնակարանը սեփականության իրավունքով անհատույց նվիրաբերվել է երգահանին։
Երևանի մի շարք փողոցներ են անվանափոխվել. Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի Նորքի 4-րդ փողոցը՝ հայ քանդակագործ, ՀԽՍՀ վաստակավոր նկարիչ Երեմ Վարդանյանի, Շենգավիթ վարչական շրջանի Ներքին Շենգավիթի 10-րդ փողոցը՝ հայ երգչուհի, երգահան Էլվինա Մակարյանի, Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի Նորքի 13-րդ փողոցը (նրբանցքով հանդերձ)՝ հայ քանդակագործ, ՀԽՍՀ ժողովրդական նկարիչ Այծեմնիկ Ուրարտուի, Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի Նորքի 11-րդ փողոցը՝ հայ նկարչուհի, ՀԽՍՀ վաստակավոր նկարիչ Արփենիկ Նալբանդյանի, Աջափնյակ վարչական շրջանի Աբելյան փողոցին զուգահեռ Հալաբյան-Շինարարներ փողոցների միջև ընկած փողոցը՝ դերասանուհի, Երևանի պատվավոր քաղաքացի, ԽՍՀՄ և ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Վարդուհի Վարդերեսյանի և Աջափնյակ վարչական շրջանի` Մազմանյան փողոցից սկսվող Բաշինջաղյան փողոցով ավարտվող փողոցը՝ դերասանուհի, ՀԽՍՀ և ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստուհի Մետաքսյա Սիմոնյանի անվամբ:

Совет старейшин Еревана предоставил привилегии семьям погибших при защите Армении и Арцаха и участников войн
23.05.2023
Решением Совета старейшин Еревана привилегии по части налогов на имущество и средства передвижения предоставлены семьям погибших, раненых при обороне Арцаха и Армении или при несении боевого дежурства на линии соприкосновения с противником, при выполнении особых заданий, в результате нападения противника или погибших в последующие годы в результате полученных в указанных обстоятельствах ранений; военным инвалидам 1-й и 2-й групп, а также семьям лиц, попавших в плен, без вести пропавших или признанных погибшими при вышеуказанных действиях.
В рамках сотрудничества между общиной и частным сектором, капитальный ремонт будет проведен в бывшей школе фигурного катания: Совет старейшин единогласно одобрил проект решения. С этой целью «Эвокабанк» предоставил в дар общине сумму около 300 миллионоб драмов. После завершения ремонта спортивный центр будет носить название «Спортивная школа высшего мастерства по единоборьям города Ереван», и своими условиями станет служить удобной для всех сборных площадкой для достижения успехов на международных соревнованиях.
Ереванская община подарила квартиру Заслувеженному артисту РА Ваану Геворгяну – Форшу. По решению совета находящаяся в собственности общины квартира площадью 70 кв м по адресу ул.Шинарарнери 15, 63 безвозмездно передана композитору с правом собственности.
Несколько улиц в административных районах Норк-Мараш, Шенгавит и Ачапняк в Ереване названы в честь заслуженных деятелей культуры и искусства.
Заседание продолжилось в формате вопросов и ответов. Члены совета направили интересующие их вопросы мэру, руководителям административных районов и подразделений мэрии.