Երևանի հ.180 հիմնական դպրոցն անվանակոչվել է նշանավոր արձակագիր, հրապարակախոս Զապել Եսայանի անվամբ
Երևանի հ.180 հիմնական դպրոցն այսուհետ պաշտոնապես կրելու է նշանավոր արձակագիր, հրապարակախոս, գրականագետ Զապել Եսայանի անունը: Նախագիծն ավելի վաղ ներկայացվել էր ավագանու քննարկմանն ու հավանության արժանացել:
Կրթօջախի անվանակոչության հանդիսավոր միջոցառմանը ներկա էին Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Մարգարիտ Խաչատրյանը, Ավան վարչական շրջանի ղեկավար Վահե Հակոբյանը, Երևանի ավագանու անդամներ,  գրականագետներ:
«Շնորհավորում եմ բոլորիս այս նշանավոր օրվա առթիվ: Մենք այսօր չենք անվանակոչում միայն այն պատճառով, որ դպրոցները պետք է ունենան անուն: Սա կարևոր մի գործընթաց է, որով մենք նշանավորում ենք հայ կնոջ, հասարակական ու քաղաքական գործիչ Զապել Եսայանի դերը մեր պատմության և մեր ապագայի տեսանկյունից: Եվ վստահաբար կարող եմ ասել, որ մենք ունեցել ենք նշանավոր կին գործիչներ, ովքեր պետք է օրինակ ծառայեն այսօրվա սերնդին, ճանապարհ բացեն այն աղջիկների ու կանանց համար, ովքեր ավելի ակտիվ կլինեն մեր երկրի հասարակական կյանքում և ավելի մեծ պատասխանատվություն կստանձնեն մեր քաղաքի ու երկրի նկատմամբ» ,-նշել է Երևանի փոխքաղաքապետը:
«Երբ դպրոցները կրում են որևէ գործչի անուն, ապա դա առաջին հերթին պետք է դիտարկեն որպես պատասխանատվություն՝ թողած ժառանգությունը նորացնելու և առաջ տանելու համար: Նախարարությունն իր հերթին պատրաստակամ է շարունակաբար աջակցել ուսումնական  գործընթացում կանանց ավելի տեսանելի դարձնելու համար:  Զապել Եսայանը մեր պատմության ուժեղագույն կանանցից է, ով կարող է օրինակ ծառայել թե աղջիկներին և թե տղաներին և միասին ուժն օգտագործելով զորեղացնելու մեր երկիրը»,-ընդգծել է նախարարը:
Միջոցառմանը ներկայացվել է «100 տարի անց» խորագրով բեմադրությունը, պատմելով ուշագրավ դրվագներ Զապել Եսայանի կյանքից, նաև հատվածներ 20-րդ դարի հայ բանաստեղծ Շուշանիկ Կուրղինյանի ու պետական գործիչ, Հայաստանի առաջին հանրապետության խորհրդարանի 2-րդ գումարման  պատգամավոր Կատարինե Զալյան-Մանուկյանի հետ առանձնազրույցներից՝ այդկերպ ընդգծելով հայ կանանց կարևոր դերը երկրի կյանքում:
Զապել Եսայանը աշխարհի ամենախիզախ կանանցից մեկն է: Նա ծնվել է 1878 թվականին Կ․ Պոլսում։ Տեղի Սուրբ խաչ վարժարանում ուսանելուց հետո 1895 -ին մեկնել է Փարիզ, որտեղ իբրև խմբագիր-սրբագրիչ մասնակցել Լուսինյանի բառարանի կազմմանը, ունկնդրել Սորբոնի համալսարանի և Քոլեջ դը Ֆրանսի գրականության ու փիլիսոփայության դասընթացները։
1909թ. ապրիլին երիտթուրքերի՝ Ադանայում կազմակերպված հայերի կոտորածից հետո հայ մտավորականների հետ մեկնել է աղետի վայրեր։ Շուրջ երեք ամիս շրջել և լսել է կոտորածների ականատեսներին, այնուհետ դրանք շարադրել իր պատմվածքներում: 1915թ. ապրիլի 24-ի գիշերն աքսորի ենթակա հայ մտավորականներից միակ կինը, ում անունը գրված է եղել նախապես կազմված ցուցակում, Զ. Եսայանն է։ Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ՝ նա մեկնել է Բուլղարիա, ապա Ռումինիա, իսկ 1915թ. վերջին՝ Կովկաս։ Այս ընթացքում ու նաև հետո նրա շնորհիվ փրկվել ու ապաստան են գտել բազմաթիվ որբեր:
1933թ. Զապել Եսայանն աշխատանքի հրավեր է ստացել Երևանի պետական համալսարանից: Ստալինյան բռնապետության տարիներին Գրողների միությունում ելույթից հետո նրան ձերբակալում են։ Նրա ողբերգական մահվան հանգամանքները մինչ այժմ անհայտ են։ Որոշ տվյալներով՝ նա մահացել է 1943թ.։
Դպրոցի աշակերտները նշել են, որ ոչ միայն հպարտ են անվանակոչության համար, այլև հնարավորինս հանրահռչակելու են Զապել Եսայանի հայրենանվեր գործունեությունը:

Ереванская школа №180 названа в честь известного писателя, публициста Запел Есаян
Ереванская основная школа №180 официально будет носить имя известного писателя, публициста, литературного критика Запел Есаян. Проект был ранее представлен на обсуждение Совета старейшин и удостоен одобрения. На церемонии присвоения имени присутствовали заместитель мэра Тигран Авинян, министр ОНКС Жанна Андреасян, начальник управления общего образования мэрии  Маргарит Хачатрян, руководитель административного района Аван Вагэ Акопян, члены Совета старейшин и другие.
Вице-мэр поздравил присутствующих с событием, отметив, что инициатива присвоения имени примечательна не только в том плане, что школы должны иметь имена, но и потому, что таким образом подчеркивается роль армянской женщины, общественного и политического деятеля Запел Есаян в нашей истории. Среди армянских женщин были такие известные деятели, которые должны служить примером для будущих поколений, направлять тех девушек и женщин, которые будут более активно участвовать в общественной жизни нашей страны, возьмут на себя ответственность за наш город и нашу страну.
По словам министра, если школа носит имя какого-либо деятеля, то это, в первую очередь ответственность за сохранение и продвижение оставленного наследия. Министерство, в свою очередь, готово постоянно оказывать поддержку в деле повышения значимости женщин. Запел Есаян – одна из самых сильных женщин в нашей истории, деятельность которой может служить как девушкам, так и молодым людям примером того, как объединить услилия во имя укрепления страны.
На мероприятии была представлена постановка под названием «100 лет спустя», на которой было рассказано о значимых эпизодах жизни Запел Есаян, а также о частных беседах с армянской поэтессой 20-го века Шушаник Кургинян и государтвенным деятелем, депутатом Национального собрания 2-го созыва Катарине Залян-Манукян, таким образом отмечая роль армянских женщин в жизни страны.
Запел Есаян – одня из самых храбрых женщин в мире. Она родилась в 1878 г. в Константинополе. После учебы в местном колледже Святого Креста, в 1985-м году она отправляется в Париж, где в качестве редактора – корректора участвовала в составлении словаря Лусиняна, прослушала лекции по литературе и философии в Сорбонском университете и Колледж де Франсе. В апреле 1909г.после резни, устроенной младотурками в Адане, вместе с представителями армянской интеллигенции отправилась на места, где проходили зверства. Около трех месяцев выслушивала свидетелей резни, и затем передала их в своих рассказах. В ночь на 24-е апреля, 1915г. имя Запел Есаян было единственным женским именем, включенным в заранее составленный список лиц, подлежащих изгнанию. Едва избегнув геноцида армян, она отправилась в Болгарию, затем Румынию, а конце 1915-го г. на Кавказ. В этот период и далее, благодаря ее усилиям были спасены сотни сирот.
В 1933г. Запел Есаян получила предложение от Ереванского государственного университета. В годы сталинской тирании, после одного из выступлений в Союзе писателей ее арестовали. Обстоятельства ее трагической смерти до сих пор неизвестны. По некоторым данным, она скончалась в 1943г.
Ученики школы отметили, что не только гордятся тем, что отныне учатся в школе им. Запел Есаян, но и заявили, что будут делать все возможное, чтобы о ее патриотической деятельности  было известно более широким кругам.