Երևանի քաղաքապետարանում կայացել է «Երևանի հուշերը» գրքի շնորհանդեսը
496 էջ և 2086 գրամ. մայրաքաղաքի հազարամյակների պատմության, հարուստ ժառանգության ու ավանդույթների մասին այսուհետ կպատմի նաև «Երևանի հուշերը» գիրքը: Նախագիծը կյանքի կոչելու համար նախաձեռնության շուրջ հավաքված մարդիկ պատմական Էքսկուրս են կատարել դեպի Հայաստանի պատմության հնագույն ժամանակներ, ուրարտական ժամանակաշրջան, որպեսզի կարողանան ներկայացնեն Երևանի հոգին: Գիրքը միավորել է 20 հեղինակի, որոնցից յուրաքանչյուրն իր ոլորտի գիտակ է։  Նկարազարդված այս շտեմարանի շնորհանդեսը կայացավ Երևանի քաղաքապետարանում. նախագծի հեղինակներին ու աջակիցներին հյուրընկալել է Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
««Երևանի հուշեր»-ը բացառիկ մի գիրք է Երևան քաղաքի և հայկական մշակույթի,  արվեստի, ճարտարապետության, երաժշտության ժառանգության, ավանդույթների մասին, և էսսեների այս հավաքածուն՝ պարոն Իլյինի կողմից հավաքված մեկ ամբողջության մեջ, իրապես Երևան քաղաքին տալիս է իր ժառանգությունը նորովի ճանաչելու, իր պատմությունը նորովի գնահատելու հնարավորություն: Ես շատ ուրախ եմ, որ Երևանի քաղաքապետարանը նույնպես միացել է այս նախաձեռնությանը՝ Երևանի ժառանգության ու հայ մշակույթի ժառանգության մասին ևս մեկ կարևոր հետք թողնելով»,- նշել է փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ու ընդգծել, որ քաղաքապետարանի դռները միշտ բաց են նմանատիպ նախաձեռնությունների առջև:
Շուրջ երկու տարի տևած աշխատանքից հետո «Երևանի հուշերը» գրքի մեծ թիմը փաստում է՝ առաջադրանքը կատարված է, նախագիծը՝ ստացված: Նախաձեռնության հեղինակը պրոֆեսոր Արմեն Դարբինյանն է, գրքի հրատարակիչը՝ Նիկոլաս Իլյինը, ողջ գործընթացը համակարգել է Էռնա Ռևազովան, հրատարակմանն աջակցել է Երևանի քաղաքապետարանը:
«Այս գիրքը սիրո մասին է, Երևանը սիրո քաղաք է, Երևանը ստեղծվել և կառուցվել է նույնպես սիրով և հանուն սիրո: Եվ, իհարկե, բոլոր նրանք, ովքեր առնչություն ունեցան գրքի ստեղծմանն ու հրատարակմանը, համակված էին այդ սիրով և ոգեշնչված էին Երևանով»,- նշել է պրոֆեսոր Արմեն Դարբինյանը:

В мэрии Еревана состоялась презентация книги «Воспоминания о Ереване»
496 страниц и 2086 граммов: отныне о тысячелетней истории столицы, ее богатом наследии и традициях будет рассказывать и книга «Воспоминания о Ереване». Люди, объединившиеся ради осуществления проекта, совершили исторический экскурс в самые древние времена истории Армении, в Урартский период, чтобы суметь передать дух Еревана. Книга объединила 20 авторов, каждый из которых – знаток своей сферы. Презентация иллюстрированной книги состоялась в мэрии Еревана, где авторов проекта и тех, кто оказал поддержку в реализации, приветствовал заместитель мэра Еревана Тигран Авинян.
Вице-мэр отметил, что «Воспоминание о Ереване» - уникальная книга о Ереване и армянских культуре, искусстве, архитектуре, музыкальном наследии, традициях, и собранные г-ном Ильиным в один сборник эссэ дают возможность по-новому оценить Ереван. Тигран Авинян отметил, что рад, что мэрия Еревана также присоединилась к этой инициативе, оставляя еще один важный след о наследии Еревана и армянской культуре. Он также подчеркнул, что мэрия всегда готова оказывать поддержку подобным проектам.
Работа над книгой продлилась два года, и большая команда книги утверждает, что задание выполнено и проект удался. Автор инициативы – профессор Армен Дарбинян, издатель книги – Николас Ильин, координатор всего проекта – Эрна Ревазова, а мэрия Еревана оказала содействие в публикации.
Профессор Армен Дарбинян отметил: « Эта книга – о любви, Ереван – город любви, Ереван был создан и построен с любовью и ради любви. И конечно, все, кто имеют отношение и созданию и изданию книги, были окутаны этой любовью и вдохновлены Ереваном».