Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Օհանյանը հանդիպել է Սանկտ Պետերբուրգի փոխնահանգապետ Սերգեյ Մովչանի հետ
24.11.2016
Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի միջև բազմակողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր են քննարկվել Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Օհանյանի և Սանկտ Պետերբուրգի փոխնահանգապետ Սերգեյ Մովչանի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Սանկտ Պետերբուրգում Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցչության ղեկավար Արմենակ Կարապետյանը:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի անունից ողջունելով պատվիրակության անդամներին` քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Օհանյանը նշել է, որ Երևանի և ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքի սերտ համագործակցության հիմքում նաև Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ու Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյի ջերմ, բարեկամական հարաբերություններն են: Երկու քաղաքների միջև ստորագրված 2015-2020թթ. համագործակցության ծրագիրն էլ մեկ անգամ ևս փաստում է, որ գործընկերային հարաբերություններն արդյունավետ են և ունեն ընդլանման մեծ ներուժ: Դավիթ Օհանյանը նաև նշել է, որ օրեր առաջ «Սանկտ Պետերբուրգի օրերը Երևանում» ծրագրի շրջանակում ձեռքբերված պայմանավորվածության համաձայն փորձի փոխանակման նպատակով երևանցի բժիշկների խումբ կմեկնի Սանկտ Պետերբուրգ, ինչը ևս մեկ անգամ փաստում է երկկողմ համագործակցության արդյունավետությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` սանկտպետերբուրգյան պատվիրակության ղեկավար, Սանկտ Պետերբուրգի փոխնահանգապետ Սերգեյ Մովչանն էլ հատկանշել է, որ բարեկամ և գործընկեր քաղաքների համագործակցությունը կրթական, մշակութային, առևտրատնտեսական, այժմ նաև առողջապահական և այլ ոլորտներում ընդլայնելու իսկապես ավելի մեծ հեռանկարներ կան:

Заместитель мэра Еревана Давид Оганян встретился с вице-губернатором Санкт-Петербурга Сергеем Мовчаном
24.11.2016
В ходе встречи заместителя мэра Еревана Давида Оганяна с делегацией, возглавляемой вице-губернатором Санкт-Петербурга Сергеем Мовчаном, были обсуждены вопросы многостороннего сотрудничества между Ереваном и Санкт-Петербургом. На встрече присутствовал также глава официального представительства мэрии Еревана в Санкт-Петербурге Арменак Карапетян.
Поприветствовав членов делегации от имени мэра Тарона Маргаряна, вице-мэр Давид Оганян отметил, что в основе тесного сотрудничества между Ереваном и северной столицей РФ лежат также теплые и дружественные отношения мэра Еревана Тарона Маргаряна и губернатора Санкт-Петербурга Георгия Полтавченко. В свою очередь программа сотрудничества, подписанная между двумя городами на 2015-2020 гг. еще раз свидетельствует о том, что партнерские отношения успешны и перспективны. Давид Оганян также отметил, что согласно договоренности, достигнутой в рамках программы «Дни Санкт-Петербурга в Ереване», группа врачей скоро отбудет  в Санкт-Петербург с целью обмена опытом.
Выразив благодарность за теплый прием, глава петербургской делегации, вице-губернатор Санкт-Петербурга Сергей Мовчан заметил, что для расширения сотрудничества между городами-партнерами в сферах образования, культуры, торговли, а также здравоохранения, имеются большие перспективы.