Երևանի Մ. Խորենացու անվան դպրոցում բացվել է «Արմաթ» լաբորատորիա
Երևանի Մ. Խորենացու անվան հ. 143 հիմնականում դպրոցում բացվել է «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիա: Աշխատասենյակը կահավորվել է անհրաժեշտ բոլոր սարքավորումներով և գործիքներով:
Աշակերտներն այստեղ կուսումնասիրեն ծրագրավորում, խաղերի և անիմացիաների ստեղծում, ռոբոտաշինություն, եռաչափ մոդելավորում և տպագրություն, ինչպես նաև անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) ստեղծում ու կառավարում: Արդեն իսկ 120 աշակերտ է հերթագրվել «Արմաթ»-ի խմբակ այցելելու համար:
Նախագիծն իրագործվել է Երևանի քաղաքապետարանի և «Թովմասյան» հիմնադրամի աջակցությամբ:
Հանդիսավոր բացմանը ներկա էին Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը, Նոր Նորք վարչական շրջանի ղեկավար Արմեն Մհերյանը, «Թովմասյան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արտակ Թովմասյանը, քաղաքապետարանի աշխատակազմի հանրակրթության վարչության պետ Մարգարիտ Խաչատրյանը, դպրոցականներ:
«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանը զուգահեռ մեր երեխաները պետք է այս ուղղությամբ ևս կրթության հնարավորություն ունենան, ինչը հետագայում արդեն մասնագիտական կողմնորոշման հիմք կդառնա: Այս առումով համայնք-մասնավոր համագործակցությունը շատ կարևոր է: Երևանի քաղաքապետարանը կշարունակի իր աջակցությունը համայնքային ենթակայության դպրոցներում նմանօրինակ նախագծերի իրականացման ուղղությամբ»,-ընդգծել է Լևոն Հովհաննիսյանը:
Այսօր «Արմաթ» լաբորատորաներ են գործում նաև Երևանի մի շարք այլ հիմնական դպրոցներում: Աշակերտները մտադիր են ձեռք բերած գիտելիքներն ուղղել երկրի զարգացմանն ու հզորացմանը:

В ереванской школе им. М.Хоренаци открылась лаборатория «Армат»
В ереванской основной школе N 143 им. М. Хоренаци открылась инженерная лаборатория «Армат»> Комната обеспечена небходимым оборудованием и инструментами.
Здесь школьники будут изучать программирование, создание анимаций и игр, робототехнику, тррехнерное моделирование и печать, а также создание и управление дроннов (БПЛА). В группу уже записалось 120 учеников.
Проект осуществлен при содействии мэрии Еревана и фонда «Товмасян»>
На церемонии открытия присутствовали первый заместитель мэра Еревана Левон Оганнисян, руководитель административного района Нор Норк Армен Мгерян, председатель Попечительского совета фонда «Товмасян» Артак Товмасян, начальник управления общего образования мэрии Еревана Маргарит Хачатрян, школьники.
Левон Оганнисян подчеркнул, что дети должны иметь возможность получать образование в этой сфере, чтобы идти в ногу с развитием информационных технологий. Это также поможет детям определиться с выбором будущей профессии. В этом плане сотрудничество между общиной и частным сектором имеет важное значение. Мэрия Еревана продолжит оказывать содействие в реализации подобных проектов.
Сегодня лаборатории «Армат» действуют в нескольких основных школах Еревана. Ученики намерены применять полученные знания в деле развития и укрепления страны.