Երևանն ու Սանկտ Պետերբուրգն ակտիվ համագործակցում են կրթության ոլորտում
Երևանի քաղաքապետարանի և Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության 2015-2020թթ. համագործակցության ծրագրի շրջանակում երկու քաղաքների կրթության ոլորտում փոխգործակցության ամրապնդման և ընդլայնման նպատակով Երևան է այցելել Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության կրթության կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Իրինա Ասլանյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Պատվիրակության կազմում են նաև բարձրագույն և միջնակարգ կրթական մի շարք հաստատությունների ղեկավարներ:
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի հանրակրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանը, ողջունելով հյուրերին և կարևորելով կրթության բնագավառում երկկողմ համագործակցությունն ու փոխայցերը, համոզմունք է հայտնել, որ դրանք կլինեն ոչ միայն արդյունավետ, այլև շարունակական:
«Երևանի քաղաքապետարանն այսօր սերտ համագործակցում է Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության հետ: Այստեղ առանձնահատուկ է կրթության բնագավառում ծավալված փոխգործակցությունը, որի շրջանակում արդեն իսկ կյանքի են կոչվել համատեղ մի շարք ծրագրեր: Երկու քաղաքների դպրոցների աշակերտների և ուսուցիչների միջև ձևավորված կապը, փոխայցերն ու փորձի փոխանակումը խոսում են արդյունավետ գործակցության մասին»,-նշել է Գայանե Սողոմոնյանը:
Քաղաքապետարանի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության պետ Դավիթ Գևորգյանը, ընդգծելով երկու քաղաքների միջև տարբեր ոլորտներում ձևավորված բարեկամական և գործնկերային հարաբերությունները, նկատել է, որ փոխայցերն ավելի են ամրապնդում կապն ու նպաստում համագործակցության խորացմանն ու ընդլայնմանը:
Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության կրթության կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Իրինա Ասլանյանը, շնորհակալություն հայտնելով գործընկերներին ջերմ ընդունելության համար, նկատել է, որ այցի ընթացքում Երևանի կրթական համակարգին ծանոթությունն ու դրա շուրջ քննարկումները փոխադարձաբար կարևոր են կողմերի համար՝ կրթության ոլորտում նորամուծությունների ներդրման, լավագույն փորձի տեղայնացման տեսանկյունից:
«Ինձ հետ Երևանում են Սանկտ Պետերբուրգի տարբեր դպրոցների և բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ղեկավարներ: Վստահ եմ, որ մեր այցը Երևան, ոչ միայն հետաքրքիր կլինի, այլև, իսկապես, արդյունավետ»,-նշել է Իրինա Ասլանյանը:
Հանդիպման ընթացքում հանրակրթության վարչության աշխատակիցները ներկայացրել են վարչության ծրագրային գործունեությունը հանրակրթական դպրոցներում և մանկապարտեզներում, այդ թվում ներառական կրթությամբ հաստատություններում, ինչպես նաև ձեռքբերումներն ու հաջողությունները հանրապետական և միջազգային հարթակներում:

Ереван и Санкт-Петербург активно сотрудничают в сфере образования
В рамках программы сотрудничества на 2015-2020гг. между мэрией Еревана и правительством Санкт-Петербурга, Ереван посетила делегация, возглавляемая заместителем председателя Комитета по образованию администрации Санкт-Петербурга Ириной Асланян, с целью укрепления и расширения сотрудничества двух городов в сфере образования. В составе делегации также руководители ряда высших и средних образовательных учреждений.
Начальника управления общего образования аппарата мэрии Еревана Гаяне Согомонян поприветствовав гостей и подчеркнув важность двустороннего сотрудничества и взаимных визитов, выразила уверенность в том, что они будут не только эффективными, но и будут носить продолжительный характер.
«Мэрия Еревана ведет активное сотрудничество с правительством Санкт-Петербурга. Особенным является сотрудничество в сфере образования, в рамках которого уже реализован ряд совместных программ. Сформированная связь между учениками и учителями школ двух городов, взаимные визиты и обмен опытом свидетельствуют о продуктивном сотрудничестве»,- отметила Гаяне Согомонян.
Подчеркнув важность установившихся между двумя городами дружественных и деловых отношений, начальник управления по внешним связям аппарата мэрии Еревана Давид Геворгян отметил, что взаимные визиты укрепляют связи и способствуют дальнейшему углублению и расширению сотрудничества.
Выразив благодарность коллегам за теплый прием, заместитель председателя Комитета по образованию правительства Санкт-Петербурга Ирина Асланян отметила, с точки зрения внедрения инноваций и адаптации лучшего опыта в области образования, ознакомление с системой образования Еревана и обсуждения соответствующий вопросов очень важны для обеих сторон.
«Со мной в Ереване находятся руководители разных школ и высших учебных заведений Санкт-Петербурга. Уверена, что наш визит в Ереван будет не только интересным, но и продуктивным»,- отметила Ирина Асланян.
В ходе встречи сотрудники управления общего образования представили программную деятельность управления в общеобразовательных школах, детских садах, инклюзивных школах, а также достижения и успехи на республиканских и международных платформах.