Երևանում կտեղադրվեն օդի աղտոտվածության մակարդակը չափող սարքեր. սա կլինի «Խելացի քաղաք» հայեցակարգի ներդրման առաջին՝ փորձնական ծրագիրը
22.05.2023
Արդեն հինգերորդ օրն է, ինչ Նուբարաշենի աղբավայրում շարունակվում են հրդեհաշիջման աշխատանքները. գործընթացին ներգրավվել են ԵԱՍՄ համայնքային հիմնարկի ամբողջ շարժակազմը, վարչական շրջանների ղեկավարների աջակցությամբ՝ մասնավոր ընկերությունների տեխնիկական միջոցներ, ինչպես նաև  Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության ու Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ուժերը: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ հրդեհի օջախը տարածված է աղբավայրի ողջ պարագծով, և դեռևս մեկ շաբաթ կպահանջվի կրակն ամբողջությամբ մարելու և ծուխը վերացնելու համար:
Հաշվի առնելով Երևանում օդի աղտոտվածության մակարդակը՝ համայնքը կնախաձեռնի հատուկ չափիչ սարքերի տեղադրման գործընթաց: Սա, ըստ էության, կլինի «Խելացի քաղաք» հայեցակարգի ներդրման առաջին՝ փորձնական ծրագիրը, որը հնարավորություն կտա մանրամասն տեղեկատվություն ստանալ օդի աղտոտվածության հարուցիչների վերաբերյալ և հստակ ուղղություններով կանխարգելիչ միջոցառումներ իրականացնել:
Երևանյան շինհրապարակներում պետք է տեղադրվեն միջազգային չափորոշիչներին համապատասխանող սարքավորումներ: Նախագիծը կյանքի կոչելու համար Երևանի քաղաքապետարանն աշխատանքներ է տանում Ասիական զարգացման բանկի հետ՝ տեխնիկական աջակցության միջոցների տրամադրման և միջազգային խորհրդատուի ներգրավման նպատակով:
Համայնքն, ի դեպ, կառուցապատող ընկերությունների առջև արդեն իսկ շինհրապարակներում փոշեորսիչ ցանցերի առկայության հստակ պահանջ է դրել:  Փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանձնարարել է քաղաքային ծրագրերն  իրականացնող ընկերությունների գործում ևս հետևողական լինել և հետևել սահմանված նորմերի պահպանմանը:
Համայնքային միջոցներով գնված 15 նոր ու ժամանակակից տրոլեյբուսներից ևս չորսն արդեն Երևանում են, իրականացվում են կարգաբերման աշխատանքներ: Դիտարկվում է նոր ներկրված շարժակազմով սպասարկել հ. 10 երթուղին: Ի դեպ, հաշվի առնելով, որ նոր տրոլեյբուսները հնարավորություն ունեն ևս 60 կմ շահագործվել առանց հպակային ցանցի,  երթուղում կկատարվի փոփոխություն: Մետրոյի «Բարեկամություն» կայարանից 10-րդ երթուղին ուղերթը կշարունակի դեպի Կիևյան, Հալաբյան փողոցներ և կհասնի Եղվարդի խճուղի՝ այս կերպ սպասարկելով նաև Դավթաշեն վարչական շրջանը:
Ամիրյան փողոցում ավարտական փուլում է օդային մալուխները գետնի տակ տեղափոխելու գործընթացը: Ծրագիրն իրականացվում է նաև Աճառյան փողոցում: Նախագծով «Երքաղլույս»-ի հենասյուներով անցնող հաղորդալարեր այլևս չեն լինի: Հանձնարարվել է ապահովել ծրագրի շարունակականությունն ու դիտարկել նաև այլ փողոցներ:
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի` Հայրենական պատերազմում հաղթանակի 40-ամյակին նվիրված զբոսայգու հիմնանորոգումն ավարտական փուլում է: Ճարտարապետական հետաքրքիր լուծումներով առանձանցող ու շատրվանային ընդարձակ համալիրով այգում լիարժեք հանգիստ կազմակերպելու հարմարավետ պայմաններ կստեղծվեն:
ՀՀ կառավարության ֆինանսավորմամբ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու դիմացի հատվածում կկառուցվի շատրվանային համալիր, կտրվեն տարածքին համահունչ լուծումներ: Ծրագիրն արդեն մեկնարկել է:
Վերջին տասնամյակում տեղադրված հուշարձանները պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ցանկ ներառելու նպատակով գույքագրվել են, գործընթացն իրականացվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ համատեղ: Համայնքը շուրջ 100 առաջարկ է ներկայացրել: Միջոցներ են ձեռնարկվում հուշարձանների տեխնիկական զննման կարգ սահմանելու համար:

Измерители уровня загрязненности воздуха будут установлены в Ереване: это будет первый экспериментальный проект внедрения концепции «Умный город»
22.05.2023
Уже пятый день на Нубарашенской свалке продолжаются работы по погашению возгорания: к процессу привлечены технические возможности муниципальной компании по вывозу мусора и санитарной очистке, частных компаний, Службы спасения Еревана и министерства ОНКС. В ходе рабочего совещания было доложено, что огонь распростанен по всей территории свалки, и потребуется неделя, чтобы полностью погасить очаги и устранить дым.
Учитывая уровень загрязнения воздуха, община начала процесс установки специальных измерителей. По сути, это первый экспериментальный проект в плане внедрения концепции «Умный город». Это даст возможность  получать подробную информацию о возбудителях загрязнения и предпринимать превентивные шаги.
На ереванских стройплощадках будет установлено соответствующее международным стандартам оборудование. Для осуществления проекта мэрия Еревана ведет переговоры с Азиатским банком развития с целью предоставления техничсекой поддержки и привлечения международных консультантов. Община поставила перед застройщиками условие, чтоб на стройплощадках были установлены пылесборники. Заместитель мэра Тигран Авинян поручил действовать последовательно и следить за выполнением установленных норм.
Еще четыре из 15 приобретенных общиной троллейбусов уье в Ереване. Маршрут № 10 будет облуживаться новыми троллейбусами. Учитывая, что новые электрические автобусы могут проехать 60 км без подключения к кабелям, маршрут будет продолжен от станции метро «Барекамутюн» в сторону улиц Киевян и Алабяна и будет доезжать до Ехваардского шоссе, таким образом обслуживая административный район Давташен.
На улице Амиряна завершается процесс переноса наземных коммуникационных линий под землю. Проект осуществляется также на улице Ачаряна. Поручено обеспечить продолжение программы и рассмотреть и другие улицы.
На стадии завершения находится благоустройство парка в районе Малатия-Себастия, посвященного 40-летию Отечественной войны. В парке, который выделяется архитектурными решениями и большим фонтанным комплексом, будут созданы все условия для отдыха.
Уже начато строительство фонтанного комплекса перед церковью Григория Просветителя, которое ведется при финансировании правительства.
Памятники истории и культуры, установленные за последнее десятилетие, инвентаризируются, чтобы быть включенными в соотвествующий список. Процесс ведется при поддерже министерства ОНКС. Представлено около 100 предложений.