«Երևանյան բոլոր մանկապարտեզները պետք է լինեն բարեկարգ ու հարմարավետ».  քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն այցելել է հիմնանորոգված թիվ 109 մանկապարտեզ
30.11.2023
70-ական թվականներին հիմնադրված Երևանի թիվ 109 մանկապարտեզը հերթականն է, որտեղ ապահովվել են նոր ու անվտանգ պայմաններ՝ շուրջ 170 փոքրիկների համար: 2021թ. մեկնարկած ծրագիրը հիմնովին փոխեց կրթօջախի միջավայրը: Ստեղծված պայմաններին Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսի ու ծրագրի աջակից և գործընկեր մյուս կառույցների ներկայացուցիչների հետ ծանոթացել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
Նախագիծը կյանքի է կոչվել Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրի շրջանակում: Որպես աշխատանքների պարտադիր բաղադրիչ` այստեղ իրականացվել են նաև սեյսմիկ ամրացման ու էներգաարդյունավետ միջոցառումներ:
Կարևոր այս նախագծի ընդհանուր արժեքը շուրջ 15 միլիոն եվրո է: Այն ֆինանսավորվում է Եվրոպական ներդրումային բանկից, Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության հիմնադրամից, Կանաչ կլիմայի հիմնադրամից և Երևան համայնքի բյուջեից: Թիվ 109 մանկապարտեզի վերակառուցման աշխատանքների արժեքը կազմում է շուրջ 430 մլն ՀՀ դրամ:
Գործընկեր կառույցների աջակցությամբ Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրի շրջանակում առաջիկա տարիներին ևս համայնքային մի շարք մանկապարտեզներ, արդեն նաև պոլիկլինիկաներ կհիմնանորոգվեն:
Մինչ երկրորդ փուլի մեկնարկը՝ 2023թ.-ին Երևանում համայնքային ու միջազգային ծրագրերով ընդհանուր առմամբ հիմնանորոգված շահագործման կհանձնվի 23 մանկապարտեզ: Քաղաքային իշխանության մոտեցումն այս հարցում հստակ է. երևանյան բոլոր մանկապարտեզները պետք է լինեն բարեկարգ ու հարմարավետ:

«Все детские сады в Ереване должны быть благоустроенными и удобными»: мэр Тигран Авинян посетил отремонтированный детский сад №109
Ереванский детский сад № 109, основанный в 70-х годах, дополняет список капитально отремонтированных детских садов: здесь удобные и безопасные условия созданы для 170 детей. Программа, начатая в 2021г., полностью иззменила обстановку в детском саду. Мэр Еревана Тигран Авинян вместе с главой делегации ЕС в Армении послом Василисом Марагосом и представителями других содействующих и партнерских организаций посетили детский сад, чтобы ознакомиться с созданными условиями.
Проект осуществлен в рамках Программы энергоэффективности Еревана. Повышение сейсмической безопасности и энергоэффективности являются обязательным компонентом программы.
Общая стоимость этого проекта 15 миллионов евро. Сумма финансируется из Европейского инвестиционного банка, фонда Восточноевропейского партнерства по вопросам энергоэффективности и экологии, Зеленого климатического фонда и общинного бюджета Еревана. Стоимость реконструкции детского сада № 109 – 430 миллионов драмов. Благодаря поддержке партнерских организаций, в рамках Программы эффективности Еревана ряд муниципальных детских садов, а также поликлиник будет капитально отремонтировано в ближайшем будущем.
До начала второго этапа, в 2023 г. в Ереване будет отремонтировано 23 детских сада в рамках общинных и международных программ. Позиция городских властей в этом вопросе однозначна: все детские сады столицы должны быть благоустроенными и удобными.