«Ես կանգնած եմ ձեր յուրաքանչյուր գործի մեջքին, եթե այդ գործը ի շահ Երևանի է». քաղաքապետը ներկայացրել է Աջափնյակի նոր ղեկավարին
01.07.2021
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն Աջափնյակ վարչական շրջանի աշխատակազմին է ներկայացրել վարչական շրջանի նորանշանակ ղեկավար Սասուն Մկրտումյանին: Քաղաքապետ Մարությանն իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել վարչական շրջանի նախկին ղեկավար Հայկ Մհրյանին և աշխատակազմին՝ կատարած աշխատանքի համար, ու ակնկալել վարչական շրջանի նոր ղեկավարի հետ արդյունավետ գործունեություն: Քաղաքապետն առանձնակի կարևորել է, մասնավորապես, հետևողական պայքարն ապօրինի շինությունների քանդման գործում:
«Ցավում եմ, որ որոշակի անբարեխիղճ քաղաքացիներ, օգտվելով հետպատերազմյան շրջանում պետությունում ստեղծված իրավիճակից, միայն և միայն իրենց շահերից ելնելով, փորձեցին մեծ ծավալի ապօրինի շինարարության ընթացք տալ: Պետք է նշեմ, որ վարչական շրջանը՝ ի դեմս պարոն Մհրյանի, այնուամենայնիվ, մեծ պայքար է մղել դրա դեմ, և այս ամիսների ընթացքում միայն վարչական շրջանի ուժերով քանդվել է 34 ապօրինի շինություն, կազմվել է 60 արձանագրություն, բնականաբար, աշխատել են նաև քաղաքապետարանի կենտրոնացված ստորաբաժանումները, բայց քանակն այնքան մեծ է եղել, նաև օրենսդրական բացերի պատճառով, որ մենք ստիպված եղանք, այսպես ասած, «ծանր հրետանի» օգտագործել: Գործընթացը լինելու է շարունակական բոլոր վարչական շրջաններում՝ մինչ իրագործվեն կոնկրետ նպատակներն ու լուծում ստանան դրված խնդիրները»,- նշել է քաղաքապետն ու շնորհակալություն հայտնել ոստիկանությանն աջակցության համար:
Անդրադառնալով առկա խնդիրներին ու իրականացվող ծրագրերին՝ քաղաքապետ Մարությանը նշել է, որ քաղաքային իշխանության ցանկացած գործողություն պետք է լինի միայն ի շահ Երևանի ու երևանցու:
«Այս երկուսուկես տարվա ընթացքում, վստահ եմ, լավ գիտեք, որ ինձ համար գոյություն ունի միայն մի շահ՝ դա մեր հանրային շահն է, Երևանի շահը, բնակիչների շահը: Ուրիշ շահ չի կարող լինել, բացառվում է: Չկա մի մարդ, ես դա բազմիցս նշել եմ, որը կարող է ինձ դիմել ինչ-որ մի խնդրանքով, որը ծառայելու է այդ մարդու շահին և դեմ է լինելու երևանցիների շահին, և ես դա ապացուցել եմ այս երկուսուկես տարվա ընթացքում: Այնպես որ, ձեզանից ակնկալում եմ առաջնորդվել միայն ու միայն այդ կարգախոսով և այդ ուղով: Ես կանգնած եմ ձեր յուրաքանչյուր գործողության մեջքին, եթե այդ գործողությունը ի շահ Երևանի է: Խոսքը ոչ միայն Աջափնյակի մասին է, այլև ամբողջ Երևանի»,- ընդգծել է քաղաքապետը:

«Я поддерживаю любые действия,инходящие из интересов Еревана»: мэр представил нового главу района Ачапняк
01.07.2021
Мэр Еревана Айк Марутян представил новоназначенного главу административного района Ачапняк Сасуна Мкртумяна сотрудникам района. В своей речи мэр Марутян поблагодарил бывшего главу района Айка Мгряна и сотрудников за проделанную работу и отметил, что ожидает плодотворной работы с новым руководителем. Мэр особо подчеркнул последовательную борьбу с незаконным строительством.
«К сожалению, некоторые бессознательные граждане воспользовались ситуацией,возникшей в столице после войны, и следуя только своим интересам, начали незаконное строительство. Я бы хотел отметить, что административный район в лице г-на Мгряна боролся с незаконным строительством: за последнее время были снесены 34 незаконных постройки, составлено 60 протоколов. Централизованные отделы мэрии также работали. Однако число незаконных построек очень велико и есть определенные пробелы в законодательстве., так что нам пришлось пустить в ход так называемую «тяжелую артиллерию». Процесс будет продолжен во всех административных районах до тех пор, пока укоренившиеся проблемы не будут решены»,-отметил мэр и поблагодарил сотрудников полиции за поддержку.
По части существующих проблем и осуществляемых программ мэр Марутян отметил, что любое действие городских властей должно служить интересам Еревана и его жителей.
«За последние два с половиной года для меня не было интереса выше общественного, выше интересов Еревана и его жителей. За это время я успел доказать, что никто не может обратиться ко мне с какой-либо просьбой, если она идет вразрез интересам столицы и ее жителей. Следовательно, я ожидаю, что и вы будете следовать этому принципу. Я поддерживаю любое действие, если оно служит интересам Еревана. И это относится не только к району Ачапняк, но и Еревану в целом»,-подчеркнул мэр.