Հայկ Մարությանը ներկայացրել է Երևանի Օղակաձև այգու հիմնանորոգված հատվածը՝ Սքեյթ-պարկով և շների զբոսայգով
13.11.2021
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը ներկայացրել է Երևանի Օղակաձև զբոսայգու հիմնանորոգված 6-րդ գոտին, որի տարածքում կառուցվել է մայրաքաղաքի առաջին սքեյթ-պարկը և շների զբոսանքի այգին:
Օղակաձև զբոսայգու վեցերորդ հատվածը ընդամենը երկու տարի առաջ անխնամ և քայքայված վիճակում էր՝ տարածքի զգալի մասը զավթված էր սրճարաններով և այլ ապօրինի շինություններով, ոռոգման ցանցը փաստացի բացակայում էր, հատակը պատված էր դեռ խորհրդային շրջանից մնացած մաշված սալիկներով, կանաչ ֆոնդն ըստ էության կանգնած էր վերացման վտանգի առաջ:
Երևանի քաղաքապետարանը սկսեց աշխատանքները զուգահեռ բոլոր ուղղություններով: Նախ, Օղակաձև այգու 6-րդ հատվածը՝ ավելի քան 12 հեկտար մակերեսով, ազատվեց ապօրինի շինություններից, բետոնից մաքրվեց ու կանաչապատվեց շուրջ 50 000 քմ տարածք, թարմացվեցին ծառերը, տնկվեց 8600 ծաղիկ, հիմնվեց ավելի քան 4400 քմ սիզամարգ, անցկացվեց նոր լուսավորության ցանց, ներդրվեց ոռոգման նոր համակարգ՝ 5450 գծամետր խողովակներով, սալիկապատվեց այգին նոր մոտեցմամբ և առանձնացվեցին հեծանվուղիներ: Ծրագրի շրջանակում հատուկ այգու համար նախագծվել և տեղադրվել են նստարաններ և աղբամաններ, մաքրվել է Գետառի՝ այգու միջով անցնող հատվածը և կառուցվել է նոր հենապատ:
Քաղաքային իշխանությունը չսահմանափակվեց այգու հիմնարար բարեկարգմամբ, տարածքում կառուցվեց երկու նոր թեմատիկ պարկ՝ Երևանի սքեյթ-պարկը և շների համար նախատեսված պարկը:
Շների պարկը Երևանի բոլոր 12 վարչական շրջաններում կառուցվելիք նմանատիպ զբոսայգիներից առաջինն է, որտեղ կենդանասերները կարող են գալ և ժամանակ անցկացնել: Զբոսայգում կան կենդանիների համար վարժասարքեր, առանձնացված են հատվածներ մեծ և փոքր շների համար:
Իսկ Հայաստանում առաջին սքեյթ-պարկը կառուցվել է միջազգային ամենաբարձր չափանիշներով, բարձրակարգ նյութերով: Այստեղ կա ամֆիթատրոն՝ հանդիսատեսի համար, բուժկետ և սանհանգույց: Տարածքում տեղադրված են ոճային հովհարներ՝ արևային պանելներով, որոնք ապահովում են պարկի գիշերային լուսավորությունը:
Օղակաձև զբոսայգու համալիր բարեկարգման ու թեմատիկ այգիների ստեղծման աշխատանքները կատարվել են Երևան համայնքի բյուջեի միջոցներով և քաղաքի բարեկամների ֆինանսական աջակցությամբ:
«Հավատարիմ մեր նախընտրական ծրագրին՝ վերականգնում և ընդլայնում ենք Երևանի կանաչ տարածքները և հանգստի գոտիները: Աշխատանքները շարունակական են լինելու», - այգու բացմանն ասել է քաղաքապետ Մարությանը:
Նա հատուկ շնորհակալություն է հայտնել ծրագրի աջակիցներին՝ երևանցի գործարար Գագիկ Ալեքսանյանին՝ զբոսայգու կահավորումն ապահովելու համար, Սոչիի քաղաքային խորհրդի անդամ, գործարար Սոս Մարտիրոսյանին՝ շների զբոսայգու հիմնմանն աջակցելու համար, և Ուկրաինայի հայ համայնքի ղեկավար Վիլեն Շատվորյանին՝ սքեյթ պարկի կառուցման ֆինանսավորման համար:

Айк Марутян представил обновленный участок Кольцевого парка со скейт-парком и зоной для собак
Мэр Еревана представил 6-й участок Кольцевого парка, где построен первый столичный скейт-парк, сформирована зона для собак и благоустроена вся территория.
Еще два года назад шестой участок Кольцевого парка был в заброшенном и полуразрушенном состоянии: большая часть территории была занята кафе и другими нелегальными постройками, ирригационная система фактически отсутствовала, земля покрыта изношенными плитами, оставшимися с советских времен, зеленый фонд оказался на грани вымирания.
Мэрия Еревана начала работы сразу в нескольких направлениях. В первую очередь, территория площадью в 12 гектаров,была расчищена от незаконных построек, 50 000 кв м было освобождено от бетона, посажены цветы, сформированы газоны, деревья приведены в порядок. Далее были проведены новые системы освещения и полива. Выделены велосипедные дорожки, вся территория покрыта новой плиткой. В рамках программы, в парке установлены новые скамейки и мусорные урны, очищено русло реки Гетар, протекающей через этот участок, построена новая опорная стена.
Городские власти не ограничились благоусутройством парка: на территории построено два тематических парка: Ереванский скейт-парк и зона для собак.
Зона для собак является первой из запланированных во всех 12 адинистративных районах зон, предусмотренных специально для выгула и дрессировки четвероногих питомцев. Здесь собаководы могут провести время со своими питомцами, для которых установлено специальное оборудование. Зоны для больших и маленьких собак разделены,
А первый в Армении скейт-парк построен в соответствии с международными стандартами, из высококачественных материалов. Здесь есть амфитеатр для зрителей, медпункт и санузел. На территории установлены стильные вентиляторы, работающие на солнечной энергии, обеспечиваемой установленными здесь же солнечными панелями. Ночное освещение тоже будет обеспечиваться за их счет.
Комплексное благоустройство данного участка парка было осуществлено за счет городского бюджета и при финансовой поддержке друзей столицы.
«Оставаясь верными нашим предвыборным обещаниям, мы восстанавливаем зеленые участки и зоны отдыха в Ереване. Работы будут продолжены», -подчеркнул мэр во время открытия парка.
Айк Марутян выразил особую благодарность тем, кто оказал поддержку в программе: ереванскому бизнесмену Гагику Алексаняну за обеспечение оборудования парка, члену городского совета Сочи, бизнесмену Сосу Мартиросяну за поддержку в основании парка для собак, и президенту Союза армян Украины Вилену Шатворяну за финансирование строительства скейт-парка.