Մանկապարտեզներում երկարօրյա ծառայությունը կգործի նույնիսկ մեկ երեխայի համար
Երևանի համայնքային մանկապարտեզներում այսուհետ նույնիսկ մեկ երեխայի համար կգործի երկարօրյա ծառայություն։ Ծառայությունը վճարովի է, ամիսը՝ 5000 դրամ։
Արդեն շուրջ 100 մանկապարտեզ ունի երկարօրյա խմբեր։
«Բոլոր մանկապարտեզներում հնարավորություն ունենք ներդնելու երկարօրյա վճարովի ծառայություն, որը շատ ծողների մեծ հնարավորություն է ընձեռում մինչև աշխատանքային օրվա ավարտը երեխային թողնել մանկապարտեզում։ Բոլոր ցանկացողները կարող են դիմել, նկատի ունենալով, որ նույնիսկ մեկ երեխայի համար ծառայությունը կգործի»,- ընդգծում է Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Մարգարիտ Խաչատրյանը։
Մանկապարտեզներում կան նաև կրթական լրացուցիչ վճարովի ծառայություններ։ Հիմնականում պարի, օտար լեզուների, կերպարվեստի ու դեկորատիվ արվեստի խմբակներն են։ Գումարը մանկավարժին տրամադրվող լրացուցիչ վարձատրության համար է։ Այս տարի Երևանի քաղաքապետարանը նախաձեռնեց նաև բոլոր մանկապարտեզների աշխատակիցների աշխատավարձերի բարձրացում՝ 10–ից 30 տոկոսի չափով։ Բարձրացվեց ինչպես դաստիարակների, այնպես էլ սպասարկող ամբողջ անձնակազմի՝ խոհարարից մինչև բուժքրոջ աշխատավարձը։
«Գնահատելով նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների մեր գործընկերների կարևոր աշխատանքը՝ որոշում կայացվեց վերանայել աշխատավարձերը։ Սահմանվեցին նաև նոր դրույքաչափեր։ Դաստիարակների աշխատավարձն, օրինակ, բարձրացավ մինչև 31 տոկոս»,-նշում է Խաչատրյանը։
Մանկապարտեզում աշխատող մանկավարժները հնարավորություն ունեն հավելավճար ստանալ նաև տարակարգի միջոցով։ Տարակարգ ստանալու համար կարող են դիմել բոլոր այն մանկապարժները, ովքեր արդեն մասնակցել են վերապատրաստումներին:
Հանրակրթության ոլորտում բարեփոխումները շարունակական են։ Տարվա ընթացքում սպասվում են նոր նախաձեռնություններ։

Услуга продленки в детских садах доступна даже для одного ребенка
Муниципальные детские сады Еревана будут предоставлять услуги продленного дня даже для одного ребенка. Около 100 муниципальных дошкольных учреждений уже имеют соответствующие группы.
Как отметила начальник управления общего образования мэрии Еревана Маргарит Хачатрян, все муниципальные детские сады имеют необходимые возможности для предоставления услуги продленного дня, что дает возможность работающим родителям оставлять детей в детском саду до конца рабочего дня. Услуга доступна для всех, даже если это нужно одному ребенку.
Дополнительные обучающие услуги также платные. Они, в основном, включают танцевальные кружки, кружки иностранных языков, рисования и декоративного искусства. Взимаемая сумма пойдет на оплату дополнительных часов работы педагогов. В этом году мэрия предприняла повышение зарплат всех сотрудников детских садов на 10%-30%.Дошкольные педагоги могут такье получить надбавку к зарплате за категорию. Все педагоги, прошедшие курсы повышения квалификации, могут подать заявку на категорию.
Усовершенствование сферы общего образования будет носить постоянный характер. В течение года ожидаются новые инициативы.