Մայրաքաղաքում մեկնարկել է ծառերի գարնանային էտը
Մարտի 13-ից մայրաքաղաքում մեկնարկել է ծառերի գարնանային էտը: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հանձնարարել է անվտանգությունն ապահովելու նպատակով գործընթացը նախ իրականացնել խնդրահարույց այն հասցեներում, որտեղ ճյուղերը խանգարում են ճանապարհային երթևեկության նշաններին ու արտաքին լուսավորության համակարգին:
Երևանում փակ հանքերի տարածքները կկանաչապատվեն: Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել վերոնշյալ տարածքները համատեղ վերափոխելու և  ֆրանսիական հաջողված փորձը Երևանում կիրառելու վերաբերյալ:
Երևանյան լճի մաքրման ծրագրով 2022թ. ծավալուն աշխատանք է իրականացվել նաև եղեգները չորացնելու համար: Տարածքից 8 հա-ից ավելի եղեգ է հանվել: Այս տարի ևս նախատեսվում են եղեգները չորացնել և մաքրել՝ Երևան մտնող Հրազդան գետի վայրից մինչև Երևանյան լիճ ընկած հատվածը:
Կենսաապահովման ոլորտում գործունեություն ծավալող կառույցներն ընթացիկ տարում ծավալուն ներդրումներ կանեն՝ միտված մայրաքաղաքի էլեկտրամատակարարման, գազամատակարարման և ջրամատակարարման բարելավմանը: Կարևորելով գործընթացը՝ քաղաքապետ Սարգսյանը միևնույն ժամանակ հանձնարարել է քաղաքապետարանի կողմից տրամադրված թույլտվությունների հիման վրա առանձնացնել հասցեներն ու տրամադրել վարչական շրջաններին՝ գործընթացը մշտական հսկողության ներքո պահելու համար:
«Քաղաքային միջավայրում առանց անհարմարություններ ստեղծելու դժվար է մեծ ծրագրեր իրագործել, և մենք պետք է համատեղ ուժերով այնպես անենք, որ գործընթացը կազմակերպվի գրագետ հաշվարկներով,  տարածքներում էլ ապահովվեն սանիտարական պատշաճ վիճակն ու անվտանգության կանոնները»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Մայրաքաղաքում workout մարզաձևը զարգացնելու նպատակով վարչական շրջաններում կառուցվում են հատուկ մարզահրապարակներ: Գործընթացն ավարտական փուլում է  Դավթաշեն, Մալաթիա-Սեբաստիա, Արաբկիր և Նոր Նորք վարչական շրջաններում:

В столице начата весенняя обрезка деревьев
С 13-го марта в столице началась весенняя обрезка деревьев. В ходе очередного рабочего совещания мэр Еревана Грачья Саргсян поручил исходя из целей безопасности, в первую очередь осуществить процесс в проблемных местах, где ветви мешают дорожному движению и системе освещения.
Территории закрытых рудников в Ереване будут озеленены. С региональным советом Иль-де-Франс имеется договоренность об изменении указанных участков и применении успешного опыта Франции в Ереване.
В рамках программы по очистке Ереванского озера в 2022г.были проведены объемные работы по осушению ростников. С территории удалено более 8 га тростников. В этом году процесс будет продолжен: планируется очистить от тростника участок от впадения реки Раздан в Ереванское озеро до самого озера.
Структуры, осуществляющие деятельность с сфере обеспечения жизнедеятельности, планируют в текущем году осуществить инвестиции, нацеленные на улучшение систем электроснабжения, газоснабжения и водоснабжения. Подчеркнув важность процесса, мэр Саргсян в то же время поручил выделить адреса на основании выданных мэрией разрешений для передачи административным районам, чтобы держать процесс под постоянным контролем. Как отметил мэр, в городской среде сложно реализовывать программы без причинения неудобств, и мы должны совместно действовать с правильным расчетом, чтобы обеспечивать должное санитарное состояние и безопасность.
С целью распространения вида спорта “workout” в столице устанавливается специальное оборудование. Процесс находится на стадии завершения в административных районах Давташен, Малатия-Себастия, Арабкир и Нор Норк.