Երևան-Լիոն բարեկամությունը նոր շունչ է ստանում. Տիգրան Ավինյանն ու Գրեգորի Դուսեն Լիոնի այգում խորհրդանշական ծառեր են տնկել
11.04.2023
Պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Լիոնի քաղաքապետ Գրեգորի Դուսեն  Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի ուղեկցությամբ այցելել է Լիոնի այգի: Էրեբունի վարչական շրջանում 2011թ. բացված հանգստի գոտին մայրաքաղաքում Երևան-Լիոն բարեկամության խորհրդանիշն է: Ի նշան երկու քաղաքների զարգացող ու ամրապնդվող ընկերության և բարեկամության՝ Տիգրան Ավինյանն ու Գրեգորի Դուսեն  խորհրդանշական ծառեր են տնկել Լիոնի այգում:
«Այս ծառը խորհրդանշում է այն բարեկամությունը, որը ունեն Լիոնն ու Երևանը: Ծառը պետք է մեծանա և զարգանա, ինչը ևս մեկ վկայություն է, որ մեր բարեկամական կապերը կլինեն երկարատև, կզարգանան ու կընդլայնվեն»,- նշել է Գրեգորի Դուսեն:
«Սա մեր ընկերության խորհրդանիշն է. Երևանի ու Լիոնի միջև դեռևս 1990-ական թվականներից շատ կայացած համագործակցություն կա և, այո՛, ընկերություն բառն ավելի բնութագրիչ է այս հարաբերություններին: Սա նաև խոսում է հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների մասին, որը գալիս է շատ վաղեմի ժամանակներից»,- նշել է Տիգրան Ավինյանը:

Дружба между Ереваном и Лионом станет крепче: Тигран Авинян и Грегори Дусе посадили деревья в парке Лиона
Мэр Лиона Грегори Дусе, находящийся в Армении с официальным визитом, в сопровождении вице-мэра Еревана Тиграна Авиняна посетил парк Лиона. Зона отдыха, открытая в административном районе Эребуни в 2011г., символизирует дружбу между Ереваном и Лионом. В знак развивающейся и укрепляющейся дружбы между двумя городами Тигран Авинян и Грегори Дусе посадили символические деревья в парке Лиона.
«Это дерево символизирует дружбу, существующую между Лионом и Ереваном. Дерево должно расти и развиваться, что послужит доказательством, что наши дружественные связи долговечны и будут развиваться и расширяться»,- отметил Грегори Дусе.
«Это символ нашей дружбы: Ереван и Лион успешно сотрудничают с 1990-х годов, и слово «дружба» является более подходящим для описания наших отношений. Этот факт также показывает высокий уровень армяно-французских отношений, которые имеют многолетнюю историю», - отметил Тигран Авинян.