Տարոն Մարգարյան. «Անհրաժեշտ է պարբերաբար ներկայացնել տվյալներ` անօթևանների ժամանակավոր կացարանում հաշվառված անձանց վերաբերյալ»
26.09.2016
Երևանի քաղաքապետարանում այսօր տեղի ունեցած աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ, որը վարել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, սոցիալական ապահովության վարչության պետ Ռուզաննա Զաքարյանը զեկուցել է, որ շարունակվում են աշխատանքներն անօթևանների աջակցության, ինչպես նաև մուրացկանությամբ զբաղվող անչափահաս երեխաների և չափահասների ընտանիքների հետ տարվող բացատրական ծրագրերի շրջանակում:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, անդրադառնալով մայրաքաղաքում գործող անօթևանների ժամանակավոր կացարանին, անհրաժեշտ է համարել պարբերաբար անդրադառնալ այդ ծրագրի առկա խնդիրներին ու վիճակագրությանը:
«Մայրաքաղաքի տարբեր հատվածներում դեռևս կարելի է հանդիպել անօթևանների, ովքեր գիշերները լուսացնում են փողոցում, կանգառներում: Սոցիալական ապահովության վարչությունն այստեղ ամենօրյա աշխատանք ունի կատարելու՝ համագործակցելով վարչական շրջանների ղեկավարների և Ոստիկանության հետ: Բացի այդ, անհրաժեշտ է պարբերաբար ներկայացնել տվյալներ` անօթևանների ժամանակավոր կացարանում հաշվառված անձանց թվի և ապրելու պայմանների վերաբերյալ:
Անօթևանների ժամանակավոր կացարանում հաշվառված և առողջական խնդիրներ չունեցող անձանց ըստ պահանջի պետք է նաև ներգրավել քաղաքապետարանի ենթակայության համապատասխան ստորաբաժանումների հասարակական բնույթի աշխատանքներում»,-ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Աշխատանքային խորհրդակցության ավարտին, ի թիվս այլ հանձնարարականների, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն աշխատակազմի սոցիալական ապահողության վարչությանը և 12 վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարել է նաև նախապատրաստվել հոկտեմբերի 1-ին նշվող Տարեցների միջազգային օրվան: Աշխատակազմի հանրակրթության վարչությանն էլ հանձնարարվել է նախապատրաստվել համապատասխանաբար հոկտեմբերի 5-ին և 7-ին նշվող Ուսուցչի և Գրադարանավարի օրվա առթիվ կազմակերպվող միջոցառումներին:

Тарон Маргарян:«Необходимо периодически представлять данные о лицах, поставленных на учет во временном приюте для бездомных»
26.09.2016
В ходе состоявшегося в мэрии Еревана рабочего совещания, которое вел мэр Тарон Маргарян, начальник управления социального обеспечения Рузанна Закарян доложила, что продолжаются программы помощи бездомным, а также разъяснительные работы с несовершеннолетними и взрослыми, занимающимися попрошайничеством. Мэр счел необходимым периодически представлять задачи программы и статистику.
«В разных уголках столицы еще можно встретить бездомных, которые проводят ночи на улицах и автобусных остановках. В этом направлении управление социального обеспечения должно проводить ежедневную работу сотрудничая с руководителями административных районов и полицией. Помимо этого необходимо периодически представлять данные о лицах, поставленных на учет во временном приюте для бездомных, и условиях их проживания. Лиц, поставленных на учет во временном приюте для бездомных и не имеющих проблем со здоровьем, необходимо также привлечь к общественным работам в соответствующих муниципальных подразделениях»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
В завершении рабочего совещания мэр Тарон Маргарян поручил соответствующим управлениям подготовиться к мероприятиям, приуроченным к Международному дню пожилых людей, ко Дню учителя и ко Дню библиотекаря, которые отмечаются соответственно 1-го, 5-го и 7-го октября.