3. Երթևեկության կառավարման կենտրոն
Երևան քաղաքում ճանապարհային երթևեկության և հանրային տրանսպորտի կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով Երևան քաղաքի ավագանու 2025 թվականի նոյեմբերի 18-ի N 456-Ա որոշմամբ ստեղծվել է «Երևանի երթևեկության կառավարման կենտրոն» համայնքային հիմնարկը։ Հիմնարկը պետական գրանցում է ստացել 2026 թվականի հունվարի 5-ին։
Կենտրոնի հիմնական նպատակը Երևանում երթևեկության և հանրային տրանսպորտի կառավարման ժամանակակից, տվյալահեն համակարգի ձևավորումն է՝ թվային տեխնոլոգիաների և տվյալների վերլուծության գործիքների կիրառմամբ։
Կենտրոնը նպատակ ունի իրականացնել երթևեկության և տրանսպորտային համակարգերի վերաբերյալ տվյալների հավաքագրում, մշակում և վերլուծություն՝ օգտագործելով տարբեր տեխնոլոգիական աղբյուրներ, այդ թվում՝ տրանսպորտային միջոցների տեղորոշման, տեսահսկման և այլ թվային համակարգեր։ Ստացված տվյալների հիման վրա նախատեսվում է իրականացնել երթևեկության հոսքերի, հանրային տրանսպորտի աշխատանքի, ենթակառուցվածքների վիճակի և քաղաքային շարժունակության վերլուծություն, ինչպես նաև մշակել երթևեկության կազմակերպման և կառավարման բարելավմանն ուղղված առաջարկություններ, լուծումներ և դրանց իրականացման միջոցներ։
Կենտրոնը նաև նախատեսում է փուլային ձևով ապահովել երթևեկության կառավարման ենթակառուցվածքների՝ ներառյալ լուսացուցային համակարգերի, կանգառների և այլ տրանսպորտային լուծումների մշտադիտարկումը և դրանց հիման վրա մշակել վերլուծություններ, առաջարկություններ և նախագծեր՝ ուղղված երթևեկության արդյունավետության բարձրացմանը, խցանումների նվազեցմանը և քաղաքում ավելի անվտանգ ու կայուն շարժունակության ապահովմանը։
2026 թվականին կենտրոնի գործունեությունը հիմնականում ուղղված է լինելու կազմակերպական և տեխնիկական հիմքերի ձևավորմանը, համակարգերի և տվյալների աղբյուրների գույքագրմանը, ինչպես նաև կենտրոնի գործունեության կարճաժամկետ և երկարաժամկետ զարգացման ռազմավարության մշակմանը։
Կենտրոնի գործունեությունը հանդիսանում է նաև Երևանի «Խելացի քաղաք» (Smart City) զարգացման հայեցակարգի կարևոր բաղադրիչներից մեկը՝ նպաստելով տվյալահեն կառավարման, խելացի շարժունակության և թվային կառավարման գործիքների զարգացմանը։ Այն փոխկապակցված է քաղաքային կայուն զարգացման նպատակների հետ՝ աջակցելով երթևեկության ավելի արդյունավետ կառավարմանը, կանաչ և անվտանգ քաղաքային միջավայրի ձևավորմանը և ժամանակակից շարժունակության համակարգերի զարգացմանը։

3. Центр управления дорожным движением
В целях повышения эффективности управления дорожным движением и общественным транспортом в городе Ереване решением Совета старейшин города Еревана от 18 ноября 2025 года N 456-А было создано Общинное учреждение «Центр управления дорожным движением Еревана». Учреждение прошло государственную регистрацию 5 января 2026 года.
Основной целью Центра является формирование в Ереване современной, основанной на данных системы управления дорожным движением и общественным транспортом с применением цифровых технологий и инструментов анализа данных.
Центр призван осуществлять сбор, обработку и анализ данных о дорожном движении и транспортных системах с использованием различных технологических источников, включая системы позиционирования транспортных средств, видеонаблюдение и иные цифровые системы. На основе полученных данных планируется проводить анализ транспортных потоков, работы общественного транспорта, состояния инфраструктуры и городской мобильности, а также разрабатывать предложения, решения и меры по совершенствованию организации и управления дорожным движением.
Центр также предусматривает поэтапное обеспечение мониторинга инфраструктуры управления дорожным движением, включая светофорные системы, остановки и другие транспортные решения, и на этой основе разрабатывать аналитические материалы, предложения и проекты, направленные на повышение эффективности движения, снижение заторов и обеспечение более безопасной и устойчивой городской мобильности.
В 2026 году деятельность Центра будет в основном направлена на формирование организационной и технической базы, инвентаризацию систем и источников данных, а также разработку краткосрочной и долгосрочной стратегии развития Центра.
Деятельность Центра также является одним из важных компонентов концепции развития Еревана как «умного города» (Smart City), содействуя развитию управления на основе данных, умной мобильности и цифровых инструментов управления. Она взаимосвязана с целями устойчивого городского развития, поддерживая более эффективное управление дорожным движением, формирование более экологичной и безопасной городской среды и развитие современных систем мобильности.