YEREVAN MUNICIPALITY

OFFICIAL WEBSITE

advanced search

Former mayors of Yerevan

Biographies and Years of Service

 

 
 
 
Hovhannes Ghorghanyan
1879 October -
1884 September
Barsegh Geghamyan
1884 September -
1893 December
Levon Tigranyants
1894 January -
1895 June
 
 
 
Aram Bouniatyan
1895 November -
1896 October
Vahan Ter-Sargsyan
1896 October -
1898 November
Isahak Melik-Aghamalyan
1898 November -
1904 March
 
 
 
 
Hovsep Tigranov
1911 January -
1912 March
Hovhannes Melik-Aghamalyan
1904 March -
1910 December,
1912 February-
1914 December
Soumbat Khachatouryants
1915 February -
1917 December
 
 
 
 
 
Tadevos Toshyan
20.11.1917-
25.12.1918
Mkrtich Mousinyants
09.01.1919 -
27.11.1920
Hrant Tavaqalyan
04.12.1920 -
25.02.1921
 
 
 
 
Gevorg Sargsyan
07.04.1921 -
26.04.1921
Benyamin Sahakyan
26.04.1921 -
26.05.1921
Rouben Safrazbekyan
26.05.1921 -
10.04.1922
 
 
 
 
 
Hayk Azatyan
03.01.1922 - 25.02.1922
Souren Shadunts
05.05.1922 -
29.07.1922
Arakel Avagyan
29.07.1922 -
11.06.1923
 
 
 
 
Aram Shahgeldyan
13.10.1923 - 12.08.1924
Aram Kostanyan
24.11.1924 -
30.01.1928
Vardan Mamikonyan
29.02.1928 -
07.06.1928
 
 
 
 
 
Gevorg Hanesoghlyan
07.06.1928 - 05.05.1930,
01.08.1936 - 15.11.1936
Sergey Martikyan
04.08.1930 -
04.01.1931
Asatour Asriyan
04.01.1931 -
13.12.1931
 
 
 
 
 
Aramayis Erznkyan
13.12.1931-01.03.1933
Karapet Matinyan
18.03.1933 -
01.08.1936
Alexander Shahsouvaryan
29.01.1937 -
01.09.1937
 
 
 
 
Levon Hovsepyan
02.10.1937 - 17.12.1938,
03.04.1945 - 30.03.1947
Soxomon Karapetyan
17.12.1938 -
02.01.1940
Sargis Qamalyan
09.01.1940 -
19.05.1943
 
 
 
 
 
Zaven Charchyan
20.05.1943 - 04.09.1944
Ashot Ghazaryan
04.09.1944 -
02.04.1945
Eghishe Vardanyan
30.03.1947 -
09.05.1952
 
 
 
 
 
 
Vazrik Sekoyan
10.05.1952 - 13.04.1954
Babken Astvatsatryan
14.04.1954 -
31.03.1955
Gourgen Cholakhyan
06.04.1955 -
01.06.1957
 
 
 
 
 
Gourgen Pahlevanyan
01.06.1957 - 21.03.1960
Souren Vardanyan
22.03.1960 -
06.12.1962
Grigor Hasratyan
07.12.1962 -
12.02.1975
 
 
 
 
 
Hrant Engibaryan
18.03.1975 -
28.04.1975
Mourad Mouradyan
01.05.1975 -
09.12.1985
Eduard Avagyan
10.12.1985 -
09.10.1989
 
 
 
 
Artashes Geghamyan
10.11.1989 - 02.10.1990
Hambardzoum Galstyan
04.12.1990 -
22.12.1992
Vahagn Khachatryan
22.12.1992 -
22.02.1996
 
 
 
 
 
Ashot Mirzoyan
23.02.1996 - 07.11.1996
Vano Siradeghyan
14.11.1996 -
02.02.1998
Souren Abrahamyan
06.05.1998 -
15.06.1999
 
 
 
 
 
 
Albert Bazeyan
09.08.1999 -
10.01.2001
Robert Nazaryan
11.01.2001 -
30.06.2003
Yervand Zakharyan
01.07.2003 -
04.03.2009
 
 
 
 
Gagik Beglaryan
04.03.2009 -
08.12.201
Karen Karapetyan
17.12.2010 -
28.10.2011