Էրեբունի թանգարանի անկյունը՝ «Էրմիտաժում»
Սանկտ Պետերբուրգի Պետական էրմիտաժում բացվել է «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի անկյունը: Ցուցադրված են հնագիտական երեք նմուշներ՝ գտնված Երևանի ուրարտական դամբարանից և Նոր Արմավիրից: Դրանք թվագրվում են ուրարտական և հետուրարտական ժամանակաշրջանին: Անկյունում առանձնահատուկ տեղ է գտել Էրեբունի-Երևանի քարե անձնագրերից մեկը համարվող սեպագիր արձանագրությունը:
Հանդիսավոր բացմանը ներկա են եղել Սանկտ-Պետերբուրգի Պետական էրմիտաժի տնօրեն Միխայիլ Պիոտրովսկին, ՌԴ-ում ՀՀ-ի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանը, Սանկտ Պետերբուրգի փոխնահանգապետ Բորիս Պիոտովսկին, բարձրաստիճան պետական այրեր, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
«Կան այդպիսի չորս արձանագրություններ, և դրանցից մեկն այժմ ցուցադրվում է «Էրմիտաժում»: Չափազանց կարևոր է ցույց տալ, որ հենց Էրեբունուց է սկսվում Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Երևանի գրավոր պատմությունը»,-նշում է թանգարանի տնօրեն Միքայել Բադալյանը: Անկյունը կպահպանվի առնվազն մեկ տարի։
Ի դեպ, «Էրեբունին» միակ թանգարանն է աշխարհում, որն առանձին անկյուն ունի համաշխարհային նշանակության մշակութային այս հաստատությունում։
Այս տարի «Էրեբունի» թանգարանում էլ կբացվի Էրմիտաժի անկյունը: Բացի այդ, հանդիպումների ընթացքում երկու թանգարանի տնօրենները պայմանավորվածություն են ձեռք բերել Կարմիր բլուրում հայ-ռուսական համատեղ հնագիտական արշավախումբ ձևավորել և վերականգնել փոխշփման երբեմնի հարուստ ավանդույթները:

Стенд музея «Эребуни» в Эрмитаже
В Государственном Эрмитаже в Санкт-Петербурге открылся стенд историко-археологического музея-заповедника «Эребуни». Выставлено три экспоната, которые были найдены в Урартском мавзолее в Ереване и в Новом Армавире. Экспонаты датируются Урартским и пост-Урартским периодами. Особое место экспозиции занимает клинописная каменная плита, которая считается каменным паспортом Эребуни-Еревана.
На торжественном открытии присутствовали директор Государственного Эрмитажа Михаил Пиотровский, чрезвычайный и полномочный посол Армении в РФ Вагаршак Арутюнян, вице-губернатор Санкт-Петербурга Борис Пиотровский, высокопоставленные чиновники, представители армянской общины.
«Существует четыре подобных клинописных свидетельств, одно из которых теперь находится в «Эрмитаже». Очень важно показать, что письменная история столицы Армении – Еревана начинается с Эребуни»,- подчеркнул директор музея «Эребуни» Микаэл Бадалян. Стенд будет открыт в течение года.
Следует отметить, что «Эребуни» является единственным музеем в мире, который имеет отдельный угол в этом учреждении мирового культурного значения.
В этом году в музее «Эребуни» будет открыт уголок «Эрмитажа». Кроме того, во время двухсторонних встреч директора музеев приобрели договоренность сформировать армяно-российские совместные археологические группы и возобновить богатые традиции взаимодействия.