Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով հիմնանորոգված հ. 71 մանկապարտեզը վերաբացվել է
Հիմնանորոգումից հետո վերաբացվել է հ.71 մանկապարտեզը, որը շուրջ 360 փոքրիկների համար դռները կբացի մարտից: 1980-ական թվականներին հիմնադրված նախակրթարանը հերթականն ու ամենաընդարձակներից է, որ ընդգրկված է Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրում: Երեխաների համար ստեղծված պայմաններին Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինի ու ծրագրի աջակից և գործընկեր մյուս կառույցների ներկայացուցիչների հետ ծանոթացել են Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը, քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը և փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Եվրամիության հետ բավականին լավ աշխատանք է ստացվում բոլոր ուղղություններով և, կարծում եմ, որ այն նախանշած ծրագրերը, որոնք պետք է իրագործենք, բավականին հեշտությամբ առաջ կընթանան: Սա այս տարվա երկրորդ մանկապարտեզն է, որ բացում ենք, առաջիկայում նոր մանկապարտեզների բացումներ ևս կունենանք: Մենք կապահովենք հարմարվետ ու տաք միջավայր մեր երեխաների համար, ծնողները կլինեն ավելի հանգիստ: Կարծում եմ, որ այս ծրագրով մենք հնարավորություն կունենանք մոտակա 2-3 տարվա ընթացքում Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության բոլոր մանկապարտեզները հիմնանորոգել՝ ստեղծելով բարենպաստ միջավայր մեր երեխաների զարգացման համար»,- նշել է Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը:
Կարևոր այս նախագծի ընդհանուր արժեքը շուրջ 15 միլիոն եվրո է: Այն ֆինանսավորվում է Եվրոպական ներդրումային բանկից, Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության հիմնադրամից, Կանաչ կլիմայի հիմնադրամից, և Երևան համայնքի բյուջեից: Այս մանկապարտեզի վերակառուցման արժեքը շուրջ 552 մլն ՀՀ դրամ է:
«E5P ծրագիրը լավագույնս ներկայացնում է այն հաջողված գործակցությունը, որ ունենք այս տարիների ընթացքում: Մեր տարբեր գործընկերների, դոնոր հանրության և տեղական պատկան մարմինների հետ համատեղ կարողացել ենք իրագործել էներգաարդյունավետության բազմաթիվ միջոցառումներ, որոնք տարբեր ոլորտներ են ընդգրկում. մանկապարտեզների հիմնանորոգում, «կանաչ» ավտոբուսների ձեռք բերում, կոշտ թափոնների կառավարում»,- նշել է ՀՀ-ում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը:
«Սա տնտեսական ներդրումային պլանի ուղենիշերից մեկն է, և մենք, ըստ էության, շարունակելու ենք ներդրումներ անել ավելի կանաչ, էներգաարդյունավետ միջավայր ձևավորելու նպատակով, որը ենթադրում է ընդգրկուն ծրագրեր: Մենք նախատեսում ենք ընդլայնել մեր գործակցությունը Երևանի քաղաքապետարանի հետ: Ուզում ենք անել ամեն ինչ, որպեսզի Երևանը դառնա ավելի լավ տեղ քաղաքացիների համար»,- ընդգծել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
2021թ. մեկնարկած ծրագիրը հիմնովին փոխեց միջավայրն ու շենքային պայմանները: Մանկապարտեզում ստեղծվել են ոչ միայն էներգաարդյունավետ, լուսավոր, գունավոր, այլև անվտանգ պայմաններ: Տեղադրվել են էներգաարդյունավետությանը միտված սարքավորումներ, արևային ֆոտովոլտային վահանակներ, լեդ լուսատուներ, փոխվել են նաև դռներն ու լուսամուտները, տանիքի պատերի ջերմամեկուսացում, ինչի շնորհիվ կնվազեն հանրային շենքերի էներգետիկ սպասարկման ծախսերը, ինչպես նաև կնվազի CO2 գազի արտանետման ծավալը: Որպես կարևոր բաղադրիչ, առանձնակի ուշադրություն է դարձվել նաև շենքի սեյսմիկ  ամրակայմանը:
«Շատ կարևոր է, որ այս մանկապարտեզը հիմնանորոգվել է որոշակի չափանիշներով և առաջին հերթին, կարելի է ասել, որ այս նախագիծը կրթության մասին է և ոչ միայն շենքը հիմնանորոգելու, որովհետև մենք նոր տեսակի միջավայր ենք ստեղծում մեր երեխաների համար, փորձում ենք նաև այդ կրթական բաղադրիչը ներառել ծրագրերում, որտեղ երեխաները սկսում են ավելի խորքային հասկանալ, թե ինչ է նշանակում շրջակա միջավայր, ինչ է նշանակում վնաս չհասցնել շրջակա միջավայրին: Սա հաջողված այն ծրագրերից է, որի շարունակականությունը պետք է ապահովենք»,- նշել է Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Մեր նպատակն այն է, որ երեխաները կարողանան նման անվտանգ և էներգաարդյունավետ միջավայրում խաղալ ու կրթվել: Մեր կլիմայական բանկի բոլոր միջոցառումները միտված են կլիմայի և մեր մոլորակի պաշտպանությանը, և մեր համագործակցությունը Երևանի քաղաքապետարանի հետ ապագայում ևս նախատեսում ենք շարունակել»,- նշել է Եվրոպական ներդրումային բանկի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ներկայացուցչության ղեկավար Մաչիեյ Չուրանը:
Գործընկեր կառույցների աջակցությամբ Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով առաջիկա տարիներին ևս համայնքային մի շարք մանկապարտեզներ, ինչպես նաև պոլիկլինիկաներ կհիմնանորոգվեն: Հանդիավոր արարողության ժամանակ մրցույթում հաղթած կապալառու կազմակերպության հետ ստորագրվել են նախակրթարանների ու պոլիկլինիկաների հիմնանորոգման պայմանագրերը:
«Բոլոր այն մանկապարտեզները, որոնք որոշակի գրագետ չափորոշիչներով ի սկզբանե պլանավորված նախագծեր են ունեցել, միշտ հաջող հիմնանորոգում են ստանում: Շուտով ունենալու ենք ևս մեկ ծրագիր՝ ի շարունակություն այս ծրագրերի, որտեղ 30 մանկապարտեզ և 6 պոլիկլինիկա նույն այս մեթոդով ու չափորոշիչով նորոգվելու են, դառնալու են էներգաարդյունավետ, ավելի քիչ էներգիա են ծախսելու և ավելի հարմարավետ են դառնալու»,- նշել է  Տիգրան Ավինյանը:
Մինչ երկրորդ փուլի մեկնարկը՝ նախագծի 1-ին փուլով նախատեսված է 12 մանկապարտեզի հիմնանորոգում և ևս 3-ի վերակառուցում: Հ. 71-ն այս ծրագրով վերանորոգված 4-րդ մանկապարտեզն է:

Детский сад N 71 открыт после капитального ремонта в рамках программы энергоэффективности Еревана
Детский сад N 71 открыт после капитального ремонта и с марта готов принять около 360 детей. Построенный в 1980-х годах, этот детский сад является одним из самых больших дошкольных учреждений, включенных в Программу энергоэффективности Еревана.
На церемонии открытия присутствовали мэр Еревана Грачья Саргсян, первый заместитель мэра Левон Оганнисян, заместитель мэра Тигран Авинян руководитель делегации ЕС в Армении посол Андреа Викторин, представители других партнерских организаций.
Мэр подчеркнул, что сотрудничество с Евросоюзом реализуется успешно по всем направлениям и выразил уверенность в том, что и другие намеченные программы будут реализованы без каких-либо препятствий. Это второй детский сад, открытый в этом году. В дальнейшем будут отремонтированы и другие. Мэр считает, что за два-три года все муниципальные детские сады будут отремонтированы, обеспечивая благоприятную обстановку для развития детей.
Общая стоимость этого важного проекта 15 миллионов евро. Он финансируется Европейским инвестиционным банком, фондом Восточноевропейского партнерства по вопросам энергоэффективности и экологии (E5P), Фондом зеленого климата и городским бюджетом Еревана. Стоимость капитального ремонта этого детского сада – 552 миллиона драмов.
Как отметил чрезвычайный и полномочный посол Швеции в Армении г-н Патрик Свенсон, программа E5P наилучшим образом свидетельствует об успешном сотрудничестве. Совместно с разными партнерскими и донорскими организациями и местными органами управления стало возможным реализовать различные мероприятия, направленные на энергоэффективность: капитальный ремонт детских садов, приобретение зеленых автобусов, управление твердыми отходами.
По словам посла Андреа Викторин, ЕС планирует продолжать инвестиции в формирование более зеленой, энергоэффективной среды, что подразумевает реализацию более охватывающих программ. ЕС намерен расширить сотрудничество с мэрией Еревана, сделать все возможное, чтобы Ереван стал более удобным для жизни.
Программа, начатая в 2021г. полностью изменила обстановку в детском саду. Здесь обеспечены не только энергоэффективность, красочность, свет, но и безопасность. На крыше установлены фотовольтовые солнечные панели, заменены окна и двери, проведена теплоизоляция крыш и стен, благодаря чему сократятся затраты на обслуживание здания и энергию, а также уменьшатся выбросы углекислого газа. Особое внимание было уделено сейсмоустойчивости.
Тигран Авинян подчеркнул, что одной из составляющих данный проект является также образование. Для детей создаются условия нового типа, где дети начинают понимать, что такое окружающая среда, как ее защищать и не наносить вред.
Глава представительства ЕИБ на Южном Кавказе Мачей Чура отметил, что их целью является обеспечение безопасной и энергоэффективной среды для детей и их образование. Все программы Банка зеленого климата направлены на защиту климата и нашей планеты, и организация планирует продолжать свое сотрудничество с мэрией Еревана.
В ближайшие годы в сотрудничестве с парнертнерскими организациями в рамках Програмы энергоэффективности Еревана будут отремонтированы детские сады и поликлиники. Во время церемонии были также подписаны контракты  с подрядчиками, победившими в конкурсе на капитальный ремонт детских садов и поликлиник.
Как сообщил вице-мэр Авинян, скоро будет реализована еще одна программа, в рамках которой будет капитально отремонтировано 30 детских садов и 6 поликлиник. При реализации программы будут применяться новые методы и стандарты ремонта.
До начала второго этапа первым этапом предусмотрен капитальный ремонт 12 детских садов и реконструкция трех.